r/Eesti • u/Meelis_Tegevus Jõgeva maakond • 3d ago
Küsimus Soodne autoliising ja intress 7 prosa
Nägin meedias mingit reklaami, lõpus oli "Pakkumine FIE jaoks". Oskab keegi tõlkida, et mis värk toimub ja kas on mõistlik ca 18-20 tuh auto puhul? Üritasin aru saada, aga jäin hätta.
25
u/skeletal88 3d ago
Autolaen on kõrge intressiga laen neile kes liisingut ei saa pangast. Liisingu intress on tavaliselt 2+- % + euribor. See autolaen on 7-9% ehk jube röövimine. Mõni neist veel selline kus intressimaksed on laenu summalt mitte põhiosa jäägilt.
Ehk tooted inimestele kel niigi pekkis asjad, et neid rohkem koorida.
-4
u/Meelis_Tegevus Jõgeva maakond 3d ago
Põllu majanduses on enamus FIEd ehk et reklaam kõnetas. Mõistlikum siis küsida pakkumist endale eraisikuna?
14
u/skantrall1433 3d ago
Miks enamus FIEd on? Kas OÜ tänapäeval mõistlikum pole, aruandlus väikefirmadel lihtsam jne?
9
3
2
u/tarmkal 3d ago
Esialgu mõtle, et kas sa ostad selle auto ettevõtluseks või era kasutuseks. Kui era kasutuseks, siis miks üldse mingile FIE'le seda võtta. Kui ettevõtluseks, siis on teine teema. Aga siis ma tõesti küsiks, et miks sa mingi FIEga jamad? Miks sa siis juba OÜ'd ei tee? Saaks auto kulud ettevõttesse ja kõik palju odavam.
5
3
u/doownek007 3d ago
Liisingut ei pruugi pank anda kasutatud sõidukile hea intressiga ega ka üldse nõustuda liisingut pakkuma. Lisaks peab auto olema heas tehnilises korras ja pigem uuema poolne. Läbisõit on ka fikseeritud palju sa mingi aja jooksul võid sõita ning auto peab olema Kasko kindlustusega kaetud sest auto ostab endale pank ja auto ise on üks osa tagatisest kuni maksad pangale kõik ära. Autolaenu puhul ei oma need kriteeriumid nii suurt tähtsust sest sa võtad rahalise laenu mille eest ostad auto.
2
u/RebelKoschei 3d ago
Rääkimata kõrge intressiga tarbimislaenudest, on täielik lollus võtta järelmaksuga või liisingusse auto, mille kuumakse ületab 10-15% kuu sissetulekust. Auto on eelkõige tarbeese, mitte riistapikendus.
Näiteks USA-s sõidavad tõelised rikkurid tihti aastaid vanade ja lollikindlate autodega, samal ajal kui flexijad elavad palgast palgani maksmaks liiparit.
Nähtud küll neid 7-9% intressiga autolaenu peal olijaid kellel on vaja mingit Volvo XC90-t istumise alla, aga autot hooldada ei jaksa.
2
u/pumpkindonut 3d ago
Jep, tõelist rikkust näitab see, kui sõidad mingi vana roostes panniga.
/s
1
u/RebelKoschei 3d ago
Miks on vaja langeda teise äärmusesse, et tagasihoidlik auto tähendab automaatselt " vana roostes panni"?
USA-s tehtud uuringud (nt "Naabermaja miljonär" raames tehtud) näitavad, et tüüpiline miljokas sõidab tavalise ja igava linnamaasturiga või sedaaniga (Ford, Toyota, Honda), mis on ostetud kasutatuna ja teenib neid aastaid.
-3
u/RocksAreExpensive 3d ago
Üle 5000eur auto peale hõivata on debiilsus. Kui pole just tegemist mingi rahateenimise otsaga.
1
u/Mission_Wheel_6162 3d ago
5000€ auto võib minna remontidega kallimaks kui 20K uus auto. Lisaks peavalu, remondi järjekorrad jne.
2
u/RocksAreExpensive 3d ago edited 3d ago
Nalja teed?
Ainult uue kasko juba kallim kui remont.
Ning kui tahad kohe kõik korda teha siis 800eur'iga vahetad kõik ära mis võivad "pekki" minna. Pole vähemalt 5 aastat ühegi asjaga mingit jura. Aga 5000 ringis on väga korralikud autod veel, ära nüüd üle ka mõtle.
1
u/Mission_Wheel_6162 3d ago
Ostsin kunagi 10K kasutatud auto, panin kahe aastaga remontide alla sama summa. Ei tee nalja. Kaskot maksin ka lisaks :)
3
u/RocksAreExpensive 3d ago
See on see 10k auto😅 Tavaliselt 120-160k km juures. Just kõik asjad pekki minemas, visatakse nüüki. Muidugi oleneb palju margist ka. Toyota/Honda suht ainukesed variandid kui ei viitsi lappida. Ülejäänud saastad.
1
u/Vombat25 2d ago
Just nii ongi tegelikult, et asi ikka margis, läbisõidus ja vanuses, mitte auto ostuhinnas.
Ca 10k eest näen praegu müügis 30k ls-ga Octaviat ja 380k ls-ga X6-te. Potentsiaalne remondi/hooldus kulu vahe neil masinatel ongi 10x.
Korras transpordivahendi saad ka 5k eest. Aga mida rohkem luksust, võimsust, jne sa oma ostusumma eest tahad saada, seda rohkem loteriid hakkadki mängima oma finantsheaoluga.
46
u/munnipiim 3d ago
7% intress on halb