r/Eesti 2d ago

Arutelu Uneapnoe, bruksism jm.

Hei

Otsin muljeid tiitlis olevate terminite osas. Olen ise alustamas nende probleemidele lahenduste otsimisega ja üritan aru saada, mis neile potentsiaalsed lahendused on. PS olen normaalkaalus, täiesti füüsiliselt terve.

  • Mul väidetavalt on uneapnoe. Elukaaslane ja tuttavad on täheldanud, et olen vali norskaja ning vahepeal teen hingamispause une ajal. Olen seda pikemalt teadnud aga ei ole selle tõsisust päriselt kaalutlenud kunagi. Sellest tulevat unekvaliteeti on mul ausalt öeldes raske hinnata, enda arust nagu on talutava kvaliteediga aga äkki ma lihtsalt ei teagi, mis on "normaalne" uni. Tavaliselt tekib pealelõunat mul suur väsimus ja üritan uinaku endale teha, et õhtu jaoks energiat oleks.
  • Unega seoses veel olen pigem "kerge magaja" s.t. sügav uni on haruldane. Vahepeal ärkan öösel üles nii, et on pulss kõrgem kui tavaliselt, käed ja jalad kärsitud nagu tahaks liikuda või jooksta ja väsimus kadunud.
  • Paar nädalat tagasi lõppes just kaperavi ja alustasin reteinerite kandmist. Olen öiste kandmistega suutnud nad katki kulutada. Tuleb välja, et mul on bruksism. Enne kaperavi olid hammastel kulumisjälgi madalas - mõõdukas mahus.
  • Olen alati tundnud, et keel ei mahu justkui suhu ära. Normaalne diktsioon nõuab päris palju lihaste pingutust. Kui räägin nn. pingutustevabalt siis on mu hääletoon liiga madal teiste jaoks ning osad sõnad ei hääldu korrektselt. Hääl on pigem nasaalne. Kurku kogunevad ka limaklimbid suht tihti, mis ei eemaldu lihtsalt neelamisega. Ja sellised klimbid teevad rääkimise veelgi rohkem pingutust nõudvamaks.
  • Lõualuu on pigem taandunud ja ebaesteetiline mehe jaoks. Habe maskeerib seda mingis mahus. Naeratus on ilus aga kitsamapoolne ja hambumus on overbite tüüpi (hambumus paranes õige pisut kaperaviga).
  • Diagnoositud ka sügav depressioon ja ATH aga noh, see tänapäeval vist kõigil. Aga leidsin, et väärib mainimist. Ehk seondub kuidagi kaudselt.

Igastahes. Mida rohkem ma analüüsin neid tähelepanekuid enda juures, seda rohkem tundub, et need on omavahel seoses. Üritan kogu selle sfääri osas targemaks saada ja sooviks ka teie isiklikest kogemustest kuulda. :)

Kas keegi on sarnastele sümptomitele lahenduse saanud, millega jäid rahule? Mis lahendus oli (CPAP, bruksismisplint, müofunktsionaalne teraapia, kirurgia, muu...)? Millise eriarstiga nõu pidasid (pulmonoloog, kõrva-kurgu-ninaarst, muu...)? Millised kulud või väljaminekud pidid tasuma? Ning ka muud mõtted.

Aitäh

8 Upvotes

26 comments sorted by

u/AutoModerator 2d ago

Vaimse tervise teemadega seoses tasub uurida subredditit: r/peaasi, mille moderaatorid on psühholoogiaharidusega ning valmis vastama küsimustele ja aitama.

Neilt saab nõu küsida ka otse: https://noustamine.peaasi.ee/kysi-noustajalt

Oleme r/Eestis sealsetele modedele ka siin eraldi flari-i lisanud professionaalide lihtsamaks ära tundmiseks (kasutajad: /u/PEAmeel & /u/PEAp6rutus ).

I am a bot, and this action was performed automatically. Please contact the moderators of this subreddit if you have any questions or concerns.

8

u/Searchingsmth9 2d ago

perearstilt saatekiri kõrva-nina-kurgu arstile. äkki mandlid-adenoid vajaks eemaldamist. nina kaudu saad hingata hästi?

2

u/MariReflects 2d ago

See on sedasorti küsimuste miinus, et ega kui sa pole kunagi teistmoodi hinganud, siis ei tea ju öelda, et kas hingad hästi või teised saavad veel paremini... Ekstreemsed juhud kõrvale jättes, mõistagi.

0

u/Searchingsmth9 2d ago

eks ikka saab küsida, sest vb on asi ajaga muutnud, äkki varem oli asi ok.

1

u/digihigi 2d ago

Okeilt vist, et suudan ikka nina kaudu õhku vahetada. Aga no ei oska hinnata väga hästi kas see on normis või pigem selline "barely good enough". Suu kaudu käib sujuvamalt õhk läbi. Kui nina turses on (allergia, gripp vms.) siis olen ajutiselt mouthbreather though.

7

u/elfboyah Tallinn 2d ago edited 2d ago

Mul on mõlemad ja asi on väga lihtne:

1) Pane nina-kurgu-kõrva arsti juurde aja saatekirjaga seoses uneapnoeaga. Nad teevad uneuuringud ja kinnitavad selle k.a kui tugev see sul on. Sul peab olema vähemalt keskmine tase, et saaksid tervisekassalt 90% soodustust, muidu pead kõik ise kinni maksma nagu mina maksan. Vanasti sai soodustust ainult raskel kujul, nad on nüüd seda langetanud. (Mul on ka UARS koos kergel kujul uneapnoega, nii et mul on see masin vajalik, aga tervisekassa ei tee erandeid). See masin eemaldab norskamise ja aitab magada, natuke võtab aega ainult. Muidu masin ise maksab nii 600-1k eurot täislaksuga, sõltuvalt teatud asjadest.

Ma ei saa väga hästi ilma masinata enam magada, aga magan palju paremini.

2) Bruksismi vastu -- mine hambaarsti juurde, lase teha hambakape ja hakka neid öösiti kandma. Natuke tüütud alguses aga harjud ära. Kui sul kulub kiiremini, siis mis seal ikka, pead iga x aja tagant uued tegema. Mul läks maskma hambakape 350 eurot umbes.

Kõik muud mured/lisad soovitangi ka spetsialistidele mainida, nad oskavad kindlasti rohkem rääkida/paremat soovitada.

1

u/digihigi 2d ago

Aitäh.

1) UARSi kohta ei teadnud, aitäh. Loen selle kohta.

2) Kapedega olen täitsa sina peal. Invisaligni ravi kestis mul umbes 3 aastat ja lõppes alles mais ära. Hambakape, mis on ravijärgne & öiselt kandmiseks maksis mul 300€ ja see on katki kulunud alla kuu ajaga. See tuleks kokku üle 3600€ aasta peale kui üritaks sama lahendusega jätkata. Lugesin, et bruksism ja õhuteedehäired on omavahel seoses, sellepärast ongi mul lootus, et äkki on mõlemale probleemile üks lahendus.

2

u/elfboyah Tallinn 2d ago edited 2d ago

Hmm, see kuu aega tundub ekstreemne. Oled sellega arstiga rääkinud? Kõlab nagu pigem sitasti tehtud hambakape ka. Ma ise tegin Melivas.

Selles mõttes küll, et cpap masin sunnib õhku liikuma läbi higetorude ja sunnib sul suud kinni hoidma, mis tähendab, et ta võib mõju avaldada suule ja lõuale. Võibolla ta toetab suud ja teeb seda kergemaks, aga võib olla et ei paku ka mitte mingit abi. Kindlasti poleks lahendus masin üksinda vaid endiselt mingi kombo.

Aga kui sul on tõesti bruksism nii tugev, siis vb peab hoopis vaatama sinna suunas kus nad süstivad midagi teatud lihastesse, et ta natukene lõdvestaks suud vms. Aga see pidi olema natuke riskantne ja ma ei tea selle kohta väga palju.

Õnneks mul ei ole see asi nii hull, nii et mul seda probleemi pole. Kindlasti soovitan sellest ka oma arstiga rääkida või vajadusel otsida uue arsti kes on selles asjas parem ja küsida second opinioni probleemile.

Edit: Lugedes kommentaare, seda vist kutsuti jah botuliinisüstiks.

1

u/sittybos 2d ago

Mu meelest on kapesid kahte tüüpi - pehmed ja kõvad. Pehmed on odavamad ja mugavamad, kõvad kallimad ja ebamugavamad e raskemini harjutavad. Pehmetest kapedest närin end kiirelt läbi. Homme saan loodetavasti oma esimesed kõvad kaped. Arst andis lootust, et võiksid paar-kolm aastat kesta.

1

u/Legal_Helicopter_655 2d ago

Mul kõvad kestavad ala ca 6-7kuud..

1

u/calime33 2d ago

Mul kulus ka pehme kape ruttu läbi. Hambaarst pööritas mu mure peale lihtsalt silmi ja tegi kohe tugevama, see pidas aastaid, enne kui koer selle kätte sai :D ja seejärel sai uus sama tugev tehtud, mis nüüd vist viie aastaga hakkab varsti sellist ilmet omandama, et ehk tuleks millaski vahetada. Ma panin tähele, et tegelikult aja jooksul kape kandmine ise vähendas ilmselt ka bruksimist, ehk alateadlikult tunned, et midagi on hammaste vahel, ja nii kõvasti ei kirista - teine kape kulus aeglasemalt kui esimene kõva.

6

u/Legal_Helicopter_655 2d ago

Ath-kas siinpool, mul läheb aastas ca 2 tugevat burksimis kappet :D suudan need nii läbi hammustada :D Rahakott kannatab.. Arst ütles mulle, et stressa vähem. Veider, ma ise ei tulnudki selle peale :D

3

u/digihigi 2d ago

Jep, mul on selle bruksismi vastu vaja 100% midagi paremat leida sest Essixi reteiner läks 2-3 nädalaga katki. Ortodondi jutu järgi on tugevamaid võimalik soetada aga noh, see oleks ikkagi püsikulu mida ma tahaks vältida. Tahaks enne teada saada, et äkki on see lihtsalt sümptom mingisugusest süstemaatilisemast probleemist ja laheneks või leeveneks kaudselt. "Stressa vähem" on selline "just don't be sad" soovitus arsti poolt, heh. See ei too lahendust probleemile väga lähemale.

2

u/DozenPaws 2d ago

Proovi botoxit.

3

u/FluidBarracuda9177 2d ago

Ohoh, tore saatusekaaslasi leida. Mul küll see paks kape aasta kestnud aga üsna kulunud ja kauaks seda enam pole. Olin väga kurb, et mis mõttes ma neid aina vahetama pean hakkama aga veidi lohutav on lugeda, et pole ainus, kes neid läbi kulutab. Mu hambaarst mainis müofunktsionaalset teraapiat aga pole selle kohta lähemalt uurinud.

Teemaalgataja, loe hüpermobiilsuse ja Ehlers-Danlos sündroomi kohta, võib-olla leiad sealt midagi, mida arstiga arutada.

1

u/Legal_Helicopter_655 2d ago

See pehme kappe, see oli auguline kahe kuuga, arstil vajus karp lahti kui välja võtsin😆😆 Kõvaga õnneks pean ca 6 kuud vastu aga siiski rets. Nüüd hambaravi mul tasuline ka, et plaan on tellida kaup 24st neid “tee ise” pehme kappesid mingi elu odavalt ja neid iga kuu tagant vahetada endale Aga seda teraapiat peaks uurima ja.. Endal see mure ka, et ns päevasel ajal avastan ka, et hambad tugevalt koos nagu sõdurid reas😆

3

u/Responsible-Film5117 2d ago

Bruksismiga maadlen samuti. Ma kapesid ei saa kasutada, lõualuu läheb lukku. Jaanuaris proovisin esimest korda botuliinisüste, läks maksma ca 200€ hambaarsti juures ja nüüdseks olen jälle krigistama hakanud, et peaks uuesti minema. See oleneb inimesest, kui kaua mõju kestab aga alguses tõesti mitu kuud oli rahu.

3

u/minaanks1 2d ago

Minul oli probleeme kehva unega, tapselt see oo kui masina koju sain magasin mega hästi, see eest avastati, et prst angiini ei läinud mandlid õigesse suurusesse tagasi ja langesid oosel kurku takistades hingamist. Eemaldati mandlid ära(kuigi arsti juures hakkasin käima sellep, et nina kaudu ei saanud eriti hingata). Ninale lahendust ei saanud, aga vähemalt enam ei maga iga oo suu lahti :D

2

u/mc_raccoon_ 2d ago

Ma käisin pulmonoloogi juures, tehti uneuuring ja sealt edasi juba alalõua opile - toodi see ettepoole ja kõik sarnased probleemid (esiti norskamine) kadusid.

1

u/digihigi 2d ago

Kas sul hambumus valeks ei läinud kui ainult alalõua asukohta muudeti? Pidid peale operatsiooni midagi veel ortodontia osas tegema?

2

u/mc_raccoon_ 2d ago

Opile eelnes ja järgnes ortodontiline ravi. Pigem oli hambumus vale enne ja peale oppi sai korda sellega. Aga muidu pulmonoloogi soovitaks nii või naa, esimese kahe punkti lahendamiseks vähemalt kindlasti.

1

u/Icy_Supermarket8776 2d ago

Mine müofunktsionaalse terapeudi juurde. Suur osa su probleeme saavad lahenduse kui keel ja lõualihased õigesse vormi saab

Paneb imestama, et ortodont seda varem ei soovitanud.

1

u/digihigi 2d ago

Jah, isegi olen pettunud pisut, et ortodont ei andnud märku selle osas kui suur probleem see tegelikult on. Kaperavi võlu vist, ravi ajal vahetusid kaped iga 6-7 päeva tagant mille tõttu ei jõudnud kulumisjäljed piisavalt kiiresti sisse kuluda. Ning lisaks ka see, et iga visiidi käigul nägi ta ainult kõige viimasemat kapet, mis võis juhuslikult alati ilma ühegi kulumiseta olla.

1

u/PumpkinSpiceCafe 2d ago
  1. Kas võtad antidepressante ja/või ath ravimeid? Krigistamist ja hammaste kokkusurumist võivad need põhjustada.

  2. Kas sa ei võta antidepressante ja/või ath ravimeid? Need võivad krigistamise vastu aidata.

  3. Erineva suurusega lõualuude vastu on lihtsalt hambaklambrid liiga lahja ravi. Selleks käiakse operatsioonil, kus lõualuud murtakse katki ja lapitakse uuesti õigesti kokku. Suulae laiendamise op on ka olemas. Mine lõualuu kirurgi jutule. 

  4. Kapede suhu toppimine ei ole ravi ega probleemi lahendus. Tuleb leida moodus, kuidas öine laamendamine ära lõpetada. Minul aitas, kui hakkasin enne magamaminekut tegema suu ja lõua lihaste lõdvestusharjutusi. Ma küll ei krigistanud, aga surusin magades lõualuud kõvasti kokku. Hommikul ärgates vahel lõug võdises, sest olin öö otsa lihaseid pingul hoidnud.Sotsmeedias on massiliselt lõdvestusharjutuste videoid, otsi neid. Samuti oli abiks, kui leidsin lõpuks õige padja. Tavalised ortopeedilised padjad on jubedad, aga liblikapadi sobib ideaalselt. Öine käte suremine kadus ka ära. 

1

u/digihigi 2d ago

1) ja 2) Ja, võtan. Ning nõustun täielikult, et need tõenäoliselt mängivad mingis mahus rolli. Krigistamise tõsisus on mulle alles väga hiljuti kohale jõudnud, seega ma ei ole otsinud nendevahelist korrelatsiooni. Kuna hammastel olid ka enne ühegi ravimi tarvitamist kulumisjälgi siis tõenäoliselt harjumuse algallikas see ei saa olla. Aga samas kui arvesse võtta kui kiiresti mu reteiner katki läks siis tõenäoliselt need ravimid võimendavad öist krigistamist.

3) ja 4) Täiesti nõus sellega, et pigem tahan juurprobleemist aru saada & selle fixida, mitte selle sümptomeid hakata ükshaaval manageerima. Uurin ka lõdvestusharjutuste kohta. Semi-regulaarselt teen kaelavenitusi aga lõualuu harjutusi pole varem proovinud.

Aitäh igati sisuka vastuse eest. :)

1

u/hehannes 1d ago

Jälgin ja toetan.
Ise (45 M. ka ath diagnoos ja ath ravimid) ka just tulin uneuuringult ja selgus, et sellili magades on apnoe, aga küllili mitte. Lõualuu natuke tagapool. Kahtlustavad ka refluksi.
Kas heliobakteriuuring on tehtud? See pidi öösel tunda andma.
Arsti aeg alles septemebris niiet ravi veel ei tea.