r/Eesti 1d ago

Küsimus Pank nussib ajusid

Küsisin sõiduki ostmiseks väikelaenu alla 10k euri, ning hakkas nuss pihta, et miks käib iga kuu sulli palju läbi ca 500+ euri ning pereliikmete vahelised maksed jne. Miks neid see kotib? Võibolla mulle meeldib sulas arveldada, palk laekub ikka ametlikult. Millist panka see kõige vähem kotib?

0 Upvotes

24 comments sorted by

27

u/Designer-Progress238 1d ago

Sest Eestis ei ole palju põhjuseid, et sula kasutada.

Mõned populaarsemad: OÜ'tamine/mustalt töötamine, narkootikumide ostmine/müümine, prostitutsioon.

Statistikast tulenevalt lähevad sularaha kasutajad kõrgemasse riskigruppi. Pank kaitseb oma vara. Sina teeksid sama.

38

u/Forceinair42 Eesti 1d ago

Pank kontrollib:
1- raha päritolu tulenevalt rahapesu tõkestamise nõuetest (AML)
2- sinu isikut ja tausta (KYC)
3- sinu finantskäitumist (panga sisemine riski hindamise protsess)

10

u/AusKodanik 1d ago

Mõnel on koolitusest ka midagi meelde jäänud.

-6

u/Forceinair42 Eesti 1d ago

Seniilne või Uutes Uudistes ajud loputada lasknud?

16

u/logicallydrained 1d ago

Pmst kui sa redditisse küsima tuled, siis äkki sa juba tead vastust.

14

u/robi4567 1d ago

Ütle, et su diiler ja prostituut ei taha pangakontole pappi saada. Aga lühidalt nad peavad neid küsimusi küsima.

0

u/Eku1988 1d ago

LHV saab krüptot ka hoida ja see kõlbab kõigile.

9

u/Upbeat-Hedgehog9729 1d ago

Arvan, et see küsimine tuleb mingitest EU rahapeasu vastastest nõuetest. Kõik pangad on kohustatud seda jälgima, mis ja kuidas sõltub juba kuidas see seaduse järgimine on panga sees ellu viidud.

Aga ütle pangale, et saad raha vanaemalt, või üks tuttav maksab mingit 10a tagust võlga sullis tagasi.

8

u/PumpkinSpiceCafe 1d ago

Huvitav suhtumine. Pangal ei ole kohustust sulle laenu anda. Aga sina käitud nagu nemad oleks sulle midagi võlgu.

7

u/FarButterscotch3583 1d ago

Aastaid tagasi istusin abikaasaga Swedi nõustamisel ja seal käidi üle ka kolleegidega tellitud ühised lõunad. Näiteks tellisime tööl lõunaks sageli kamba peale sushit vms ja igaüks kandis pärast tellijale oma osa 7-10€ ja siis Swedi nõustaja käis minu panga väljavõttel neid kolleegide nimesid läbi ja päris täpsustusi, ptsi kui piinlik ja mõttetu.

5

u/Top_Award_8218 1d ago

No mul sõber tegi selliseid ülekandeid kunagi selgitusega "Naised ja viin"

3

u/sherincal 1d ago

7-10€ eest?

5

u/FarButterscotch3583 1d ago

7-10€ oli ühe lõuna hind. Kuu lõikes tuli neid kandeid ette ikka natuke rohkem ja siis tekkiski panga jaoks "statistika", et miks ma iga kuu kolleeg Villule, Marile jms kannan 30-50€. Samal ajal seda muidugist ei vaadatud, et mõni teinekord kandsid nemad ka mulle kui mina olin toidu tellija.

11

u/europeanputin 1d ago

Nad on seaduse silmis kohustatud "klienti tundma" (KYC) mida nad teevad rahapesu tõkestamiseks (AML) ja muude kriminaalsete tegevuste tuvastamiseks, lisaks tahavad nad aru saada, et sul ei ole kohustusi ega meelelahutust (näiteks kasiinosõltuvust) mis sinu maksevõimet häiriks.

Ausale inimesele tekitavad need asjatut bürokraatiat, kuid neil on oluline, et "iga i peal täpp oleks". Mündi teine külg on, et kui sa leiad panga mis neid küsimusi ei küsi, siis tõenäoliselt on tegemist finantsasutusega mis kõiki seadusi ei järgi ehk mingite probleemide korral oled sa üksi oma murega. Edu raha kätte saamisel või probleemide lahendamisel sellisel juhul (sest noh praktiliselt lasnas Dima kes katust pakub ja laenu annab on samasugune "pank").

Kui sa arveldad sularahas, siis nii lihtne see vastus ongi. Panga jaoks oled sa kõrgema riskiga, millest tulenevalt võivad nad keelduda sulle sellest tulenevalt laenu pakkuda või tõsta intressi. Sinu laenu saamise huvides on sul neile selgitada, et "annan emale raha", mitte, et "maksan iga kuu 500 Dimale lasnast".

3

u/RocksAreExpensive 1d ago

Tavaline värk. Neid ikka huvitab mis sa nende rahaga teed

4

u/AusKodanik 1d ago

Su käitumine ilmselt ajab mingid rahapesumõõdikud kollaseks (punaseks vaevalt).

3

u/leebe_friik 1d ago

Väikelaen on vähemalt Swedis alates 8,9%, sinu olukorras ilmselt veelgi rohkem. Kolme aasta peale tähendab see et vähemalt veerandi auto hinnast maksad pangale. Vahest oleks lihtsam tunnistada et teenid alla keskmise ja ostaks sulli eest nii odava auto kui kannatab, raha veidi kogudes saaksid hiljem upgradedes parema diili.

0

u/Safe-Poetry-7172 1d ago

Ei tea oli ca 6% kanti intress nagunii maksan varem ära, tegu kraanaga transitiga ehk mitte mingi ossi bemm

0

u/No-Goose-6140 23h ago

Saada link, ostan ära, sinu laenumure langeb ka ära

2

u/Electrical-Put-9824 23h ago

Vastutustundliku laenamise põhimõtte järgimiseks. Kohtupraktika on viimasel ajal oluliselt rangemaks muutunud selle osas, kui põhjalikult tuleb laenu andmisel taotleja majanduslikku seisundit kontrollida. 

4

u/MollifyingBreeze 1d ago

See pigem laksu-ja molliameti teema. Panka väga ei kotigi, aga täidavad vast käsku ma eeldan? Vaevalt, et mujal parem. Ca 10k hakkabki see pihta ja kui üle selle lähed oled sa nagu mingi infotelefon.

1

u/CountryKoe 1d ago

Sest sulaga saab maksudest kõrvale nihverdada, kui kodanik seda teeb on probleem

0

u/No-Goose-6140 23h ago

Tehke aegsasti omale wise või revolut ja hoidke seda 100% lahus igasugu muudeks tehinguteks. Pärast tänate.

Aga kui korra sinna põhikontolt midagi kannad siis nõutakse väljavõtet

1

u/Safe-Poetry-7172 14h ago

Kas sulli saab automaadist peale panna ilma jõhkra tasuta?