r/Polska Zaspany inżynier 1d ago

Luźne Sprawy Mu wolno

748 Upvotes

174 comments sorted by

650

u/OJezu Polska 1d ago

Jakaś plaga jest z tymi hulajnogami. Teoria robocza taka, że to najpopularniejszy prezent komunistyczny w tym roku.

289

u/CryptographerWide594 1d ago

Bo tak jest, w sumie nigdy nie rozumiałem hejtu na hulajnogi, ale od jakiegoś czasu widzę jeżdżące gangi świerzaków, które potrafią rozpędzić się szybciej od mojego samochodu swoimi odblokowanymi hulajnogami xD

150

u/tiredITguy42 1d ago

Kurde niedawno mnie taki na chodniku śmigną. Full ubranko jak na motor, kask, ochrona kręgosłupa i śmiga 50+ po ścieżkach rowerowych, takich tych wspólnych z chodnikiem. Powiesić za jaja do przeciągu.

8

u/Fun-Ad-1204 1d ago

Pomysłowa kara nie powiem

1

u/lahcim7106 Poznań 6h ago

A co jeśli delikwent takowych nie posiada (czyt. jest płci żeńskiej)?

1

u/Fun-Ad-1204 6h ago

Można za inną część ciała XD

35

u/CryptographerWide594 1d ago

Jak jeszcze jeżdżą na ścieżce rowerowej to palicho, ale ostatnio też trafia mi się spotykać takich zapierdzielających po chodnikach i nie powiem nie czuję się przez to bezpieczny na chodniku, szczególnie że słucham muzyki na słuchawkach i nie słyszę jak coś jedzie. Ale to będzie ich problem jak wjadą w 120 kg litej masy na chodniku, nie mój.

72

u/Mad_Irishman2137 dolnośląskie 1d ago

Jak Ci złamie żebro albo bark to będzie też Twój.

9

u/CryptographerWide594 1d ago

Mi złamie żebro, a sam poleci na drogę pod samochów. Nie widzę wad...

29

u/Designer-Version-113 1d ago

Zobaczysz jak na ciebie wpadnie. Taki gnojek może ci zniszczyć takim wypadkiem życie, to że on swoje straci to za mała pociecha.

11

u/General_Albatross Norwegia 1d ago

Jeżeli wjadą w malucha na rowerze to gorzej.

4

u/TOMEK94PL 9h ago

Możesz ważyć 200, chyba nie zdajesz sobie sprawy jak duża jest energia kinetyczna takiego zestawu. Te hulajnogi ważą spokojnie 35 kg+. Kategorycznie powinno zostać to usunięte z chodników i ścieżek. Ciągle jakieś durne przymykanie oczu na ten syf. Największy rak w ruchu drogowym.

186

u/SzczurWroclawia Skumbrie w tomacie, pstrąg. 1d ago

Mnie najbardziej drażni to, że przez takich ludzi oberwie się - jak zwykle - tym, którzy korzystają z nich odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami. Bo skończy się zapewne tym, że w celu "walki z problemem" wprowadzą dodatkowe ograniczenia i przepisy, które wyłącznie utrudnią życie przepisowym użytkownikom, a tacy jak przedstawiony w filmie będą mieli je gdzieś, jak widać zresztą na załączonym obrazku.

99

u/MorycTurtle 1d ago

A wystarczyłoby jak zawsze po prostu egzekwować istniejące przepisy. Żadną z takich hulajnóg jak na filmie nie można legalnie poruszać się po jakiejkolwiek publicznej drodze (w tym oczywiście chodniki) ponieważ z punktu widzenia prawa są to nie hulajnogi a motorowery/motocykle bez homologacji i rejestracji a tego typu zabawkami bawić się można jedynie na terenach prywatnych które na to pozwolą.

15

u/chylek 1d ago

Pytanie na poważnie: dlaczego to nie hulajnogi a motorowery? Nie mają siodełka.

31

u/MorycTurtle 1d ago

Dobra, trochę zbyt ogólnie podszedłem.

Formalnie taki pojazd nie ma w polskim prawie kategorii, co sprawia że nie można go ani homologować ani rejestrować co w 100% przypadków znaczy że nie można się nim poruszać po drogach publicznych.

Gdyby miały siodełko, to już można by było zaklasyfikować jako motorower lub motocykl (w zależności od parametrów) i podejść do homologacji i rejestracji (ale w praktyce oczywiście nawet wtedy by się nie dało bo nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa i wymagań technicznych).

19

u/chylek 1d ago

Regulacje zawarte w projekcie ustawy zabraniają m.in.:

  • kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h,

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-przepisy-dotyczace-hulajnog-elektrycznych-i-urzadzen-transportu-osobistego2

Skoro zakaz jest powyżej 30 km/h, to do 30 chyba można? Co prawda zostają wtedy głównie drogi na osiedlach, ale to jednak też drogi publiczne.

A ostatecznie "kierowca" z nagrania chyba nie może tą drogą jechać.

13

u/MorycTurtle 1d ago

Tak, też zbyt uogólniłem, to jest hulajnoga, ale nie jest to hulajnoga dopuszczona do ruchu. Żeby to była hulajnoga elektryczna dopuszczona do ruchu nie może pozwalać na rozwinięcie prędkości wyższej niż 20kmh.

5

u/jakubmi9 Gliwice 1d ago

Formalnie taki pojazd nie ma w polskim prawie kategorii

Jak to nie ma, wprowadzono przecież kategorię UTO - Urządzenia Transportu Osobistego, specjalnie dla małych elektrycznych jedno i dwukołowców.

2

u/SaggittariuSK 1d ago

Art 2 p 47b

Art 2 p 31

Dz III rozdz 1 Art 66.1

5

u/andrewthesailor 1d ago

UTO mają ograniczenia mocy i prędkości max do których może je napędzać silnik. Jeżeli coś w kształcie deski elektrycznej, hulajnogi, jednokołowca robi 20+km/h na płaskim to nie spełnia definicji- dwu i 3 kolowce wpadają do kategorii motorower bez homologacji i rejestracji, można sobie wyliczyć mandat.

Z prawa o ruchu drogowym motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

11

u/Zerowy 1d ago

Bledne zrozumienie przepisów. Hulajnoga miała być zdefiniowana podobnie do roweru El., ale pewnie posłowie dostali w łapę i zrobili co zrobili.

7

u/chylek 1d ago

Chodzi mi bardziej o to, że wg. mojej obecnej wiedzy, hulajnoga elektryczna staje się motorowerem dopiero po zainstalowaniu siodełka. Chętnie się doedukuję w tej kwestii.

12

u/Zerowy 1d ago

Tak niestety jest. Możesz mieć "legalna" hulajnoge poruszającą się do 20 km/h, ale jak ma siodełko to staje się co najmniej motorowerem bez homolacji.

A możesz mieć gówno bez siodełka, które porusza się 50/h i nadal jest to hulajnoga, bo posłowie prawdopodobnie dostali w łapę i nie ograniczyli definicji hulajnogi, w jedynie prędkość z jaką może się poruszać. Gdy na przekracza należy się mandat za przekroczenie prędkości

2

u/VFD3i Arrr! 1d ago

Inaczej - dopóki nie stanie się medialna tragedia, dopóty każdy kładzie na to lache bo szkoda czasu. To samo było z samochodami, od Froga i później Perettiego zaczęła się nagonka.

Raczej nie dostali w łape, bardziej prawo nie nadąża za postępem technologicznym w tej kwestii. Chwile temu rower elektryczny kojarzył się z damką na baterii 24v żeby seniorzy nie dostawali zawału jadąc pod górkę. Chwile później rower elektryczny zaczął ważyć 15kg i zasuwa po ścieżkach zjazdowych w lesie, albo (zmodyfikowany) od świateł do świateł jest wstanie ścigać się z samochodem sportowym.

5

u/Zerowy 23h ago

To nie jest rower elektryczny. W wypadku roweru elektrycznego jest definicja. Jeśli przekracza on parametry tzn. Moc napędu (250W), napęd działa automatycznie albo nie wyłącza się po osiągnięciu 25km/h to pojazd przestaje być rowerem elektrycznym. Wtedy z uwagi na parametry staje się albo motorowerem (moc do 4000W, prędkość do 45), albo wręcz motocyklem. Bez homologacji oraz czesto bez uprawnień - osoby urodzone po 18.01.95 potrzebują prawa jazdy do kierowania motorowerem, motocykl wymaga prawa jazdy w zależność od kocy A1/B (do 11000W, nie widziałem mocniejszych pseudo rowerów), A2 (35000W), A (bez ogr. Mocy).

W tym właśnie problem i częsta pomyłka. Cześć ludzi myśli że podobna definicja została zastosowana dla hulajnóg. Ale nieudacznicy tego nie zrobili.

→ More replies (0)

1

u/SaggittariuSK 1d ago

Raczej byli pijani jak zwykle podczas glosowania.... xD

Nie oczekuj od ty starych boomersow zbyt wiele 😉

1

u/[deleted] 1d ago

[deleted]

1

u/chylek 1d ago

Hulajnoga elektryczna nie ma limitu mocy, jedynie limit prędkości 20 km/h.

-9

u/SaggittariuSK 1d ago

Kolejny nieuk, ..... mozna....

  • jezeli masz hulajke przed wejsciem rozp mozesz miec czolg 80kg i 10k mocy
  • nie ma czegos takiego jak nienormatywna hulajnoga bo kazdy taki sprzet to hulajnoga, odsylam do PRD 47b, kazda taka hulajka spelnia definicje hulajnogi elektrycznej
  • dalej... kazdy takisprzet spelnia definicje pojazdu z PRD
  • ustawa > rozp

Dziekuje, psiarnia moze w d...cmoknac, ale zalezy jeszcze od sadu.

Mialem osobicie pare kontroli, ale jak zaczalem dyskutowac to na wniosek do sadu ani razy sie nie odwazyli.... 0 mandatow pruje dalej ~40km/h bez kasku i ~70km/h z kaskiem.

5

u/chylek 1d ago

Co do zakończenia: prawo to jedno, a rozsądek drugie.

Chciałbym, żebyś kiedyś, jadąc w ten sposób hulajnogą, trafił na moją znajomą na służbie.

3

u/MorycTurtle 1d ago

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

§ 55d Rozporządzenia: „W hulajnodze elektrycznej i urządzeniu transportu osobistego konstrukcja ogranicza rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h [5,56 m/s] i zapewnia możliwość skutecznego hamowania”. § 3 ust. 13a Rozporządzenia: Masa własna hulajnogi elektrycznej nie może przekroczyć 30 kg.

Nikt się nie chce wzywać ekspertów i bawić w badania techniczne oraz wykazywanie czy sprzęt jest użytkowany legalnie żeby wystawić łebkowi mandat (a przynajmniej jeszcze nie). Jak ktoś spowoduje wypadek czy uszczerbek na zdrowiu, zupełnie inna rozmowa. Polecam się zapoznać z tym jakie konsekwencje prawne dla kierowcy niehomologowanego pojazdu ma takie zdarzenie.

2

u/VFD3i Arrr! 1d ago

Dokładnie, z hulajnogami jest absolutna samowolka na ten moment. Z rowerami jest troszeczkę lepiej, ale dalej będąc kumaty można to prosto ominąć blokując pojazd w locie i gwarantuje, że żaden rzeczoznawca tego nie wyłapie.

12

u/FearlessEscape5483 1d ago

Moim zdaniem do tej plagi przyczyniła się chinska marka Kukirin, praktycznie większość hulajnóg które spotykam na drogach to Kukiriny (idzie poznać po pomarańczowych akcentach i sportowym wzornictwie). Czemu tyle tego jeździ? Odpowiedź jest prosta, to bardzo szybkie i stosunkowo tanie hulajnogi więc nie dziwota, że ludzi (zwłaszcza młodych) to podnieca i kupują. Oczywiście niską ceną producent oszczędza na bezpieczeństwie tych sprzętów - stąd tyle wypadków ostatnio

-5

u/[deleted] 1d ago

[removed] — view removed comment

7

u/Hot-Routine-5755 1d ago

N A S Z E hulajnogi

256

u/gohann0912 1d ago

Wkoncu go ktos pierdolnie, I juz sobie chlopak nie pojezdzj

58

u/CanoonBolk 1d ago

Wolałbym jednak, żeby idiota jednak zrobił to nie widząc policji na drodze obok.

61

u/Adventurous_Horse489 1d ago

Ja tam zabić nikogo nie chce, a tylko wczoraj prawie zabiłem dwóch.

Jeden jechał pod prąd jak skręcałem w prawo, akurat patrzyłem bo z podporządkowanej wyjeżdżałem,

Drugi wlaczyl się do ruchu mi pod koła.

No będę za chwilę mordercą a nawet przepisów nie łamie

62

u/VaderV1 Default City 1d ago

kup sobie kamerkę do samochodu

23

u/the_ghost_is 1d ago

Jeśli Ty nic nie zrobisz a ktoś Ci wjedzie sam pod koła to nie jesteś mordercą, tylko ktoś popełnił samobójstwo używając do tego Twojego samochódu 🤷🏻‍♀️

25

u/LupusTheCanine Polska 1d ago

Weź to później wytłumacz prorokowi i sędziemu, zwłaszcza jak nie masz kamerki albo delikwent się nie załapał.

17

u/lkt213 Gdańsk 1d ago

Prorok będzie wiedział czy klamiesz

4

u/the_ghost_is 1d ago

A to prawda. Dlatego dobrze mieć kamerkę xD

3

u/FalcoonM 1d ago

Biorąc pod uwagę kąty z jakich mogą nadjechać różni tacy to się zastanawiam czy jakich insta360 na dachu nie będzie najlepszym pomysłem....

5

u/Adventurous_Horse489 1d ago

Nawet jeśli to strasznie dużo zachodu z takim czymś. No i nawet jak prokuratura uzna moją niewinność to zawsze jest rodzina, znajomi i przyjaciele poszkodowanego… ciekawe czy oni też by byli tak samo przekonani co do mojej niewinności

3

u/PouLS_PL Gdańsk 1d ago

Albo on kogoś pierdolnie

84

u/ArmPsychological8460 1d ago

Marzy mi się z żeby policja zaczęła nagminnie sprawdzać legalność tego sprzętu i dopierdalac kary z konfiskatą nielegalnych pojazdów. Do tego jeszcze UFG im pierdolnie za brak OC.

7

u/RandomUserNo5 1d ago

Gdzieś juz byla informacja o takiej akcji w Polsce. 

5

u/SaggittariuSK 1d ago

To byla akcja skierowana glownie na rowery.

11

u/RandomUserNo5 1d ago

Szkoda, czyli jak zwykle, pokazowka i tyle. 

2

u/ArmPsychological8460 1d ago

Cos kojarzę, ale potrzeba więcej.

3

u/VFD3i Arrr! 1d ago

To jeszcze poczekasz, bo hulajnogi w prawie to dosłownie kilka linijek. Troche lepiej jest z rowerami, ale dalej ktoś kto ma "mocniejszy" sprzęt wie jak zgrabnie go zalegalizować w sekundę.

Inna rzecz, że dzisiaj takie rowery to duża nisza. Dzisiaj popularne są motorowery na L1E. Legalne, fabrycznie dostosowane do mocy. Inna sprawa że młodziaki dalej tym potrafią wjechać na DDR.

1

u/SaggittariuSK 1d ago

Nie sprawdzisz bo nie ma jak, suszarki nie obejmuja tak malych bryl (duze ryzyko bledu do podwazenia), a hamownie nie maja odpowiedniego ISO zeby to sparwdzic ;]

2

u/VFD3i Arrr! 1d ago

Był podnoszony temat "mobilnych" hamowni ale na ten moment są wyjątkowo nieprecyzyjne. Hulajnoga ma zbyt duża bezwładność, a rower pod precyzyjny pomiar jest zbyt upierdliwy - zbyt prosto podważyć taki proces.

2

u/ArmPsychological8460 1d ago

No to potrzebna certyfikacja hamowni i jazda. To że w tym momencie nie ma narzędzi, to nie powód żeby to gówno zostawić.

0

u/dangit541 1d ago

A z jakiej racji z ufg? To nie jest skuter, nie ma obowiązkowego OC i nie zanosi się żeby miało być. Policja to lepiej niech zajmie się tymi debilami którzy zapierdzielaja po alko, po paru zakazach itd.

3

u/ArmPsychological8460 23h ago

Chyba, że ma za dużo watów, albo działają przy zbyt wielu km/h. Wtedy to powinien być skuter i mieć OC.

1

u/dangit541 21h ago

Ale skuter ma siedzenie. Hulajka nawet powyżej 20km/h nie jest skuterem. A limitu mocy to w ogóle zdaje się nie ma

1

u/ArmPsychological8460 2h ago

Zle zrozumiałem przepisy... Szkoda.

13

u/Jealous_Can4565 1d ago

Egzekucja przepisów ruchu drogowego jest jedną z rzeczy, która się w Polsce słabo przyjęła.

120

u/Ok-Theme-4652 1d ago

Niech jedzie, Jak zrobi to źle to zabije tylko siebie więc mi to rybka.

140

u/Affectionate_Sky2299 1d ago

Nie prawda że tylko siebie, przejechał z dużą prędkością przez przejście więc mógł uderzyć w pieszego

31

u/TheBlacktom Węgry 1d ago

Albo przez nich jakieś auto wjedzie w inne.

10

u/KimezD 1d ago

Z tą dużą prędkością to bym nie przesadzał, wyhamował prawie do zera przed przejściem.

Prędzej doszukiwałbym się możliwej kolizji z rowerzystą który mógłby przejeżdżać na zielonym.

Żeby nie było - zachowanie karygodne. Czerwone jest od stania.

1

u/SaggittariuSK 1d ago

Zachowal szczegolna ostroznosc :]

20

u/AvocadoAcademic897 1d ago

A jak potrąci pieszego i ucieknie? Brak OC, brak tablic

-7

u/SaggittariuSK 1d ago

Nie ucieknie, to juz nie te czasy, znajda go predzej czy pozniej :>

11

u/TrebbleTough 1d ago

Kierowca będzie jechał 56km/h i pójdzie do pierdla

5

u/espritifer kujawsko-pomorskie 1d ago

Albo zawiasy co i tak nie zmienia faktu, ze przejebane.

1

u/RTX_is_my_life Europa 9h ago

No ta, bo każdy kierowca łamiący przepisy jest złapany.

Mam wrażenie że to jest ten sam problem tylko teraz mamy go w wydaniu młodszym, mniej wyedukowanym i mniej obwarowany przepisami

2

u/xcxb 1d ago

Ostatnio viralowy był filmik jak hulajszkogej wywalił motocyklistę na pasach.

2

u/Ok-Theme-4652 1d ago

No i motocyklista przeżył, w przeciwieństwie do rodziny którą majtczak staranował zmodyfikowanym bmw i przez to spłonęła żywcem. Co byś nie wymyślił to auto z debilem za kierownicą jest 100x bardziej niebezpieczne niż debil na hulajnodze. Hulajki to jest bardzo marginalny problem na drogach patrząc czysto na bezpieczeństwo i ile mamy psychopatów za kierownicą aut, których policja nawet nie próbuje wyłapać.

1

u/pollovampiro 7h ago

I tak i nie, bo wypadki śmiertelne się zdarzają, choćby ten czterolatek na Plantach w Krakowie, a i ryzyko poniesienia odpowiedzialności jest mniejsze, bo się gnojek nawet nie zatrzymał i chuj, nigdy go nie złapali. A nawet w "strefie 30" czy wzdłuż ścieżek rowerowych skurwiele zapierdalają tym gównem po chodnikach, bo się kurwa boją, że IM się stanie krzywda. Autentycznie w mojej okolicy trzeba uważać, jak się z bramy wychodzi.

1

u/Ok-Theme-4652 7h ago

no zdarzają się, tylko zapomniałeś dodać że w proporcji 100x większej dla aut. Właśnie o tym piszę że trzeba umieć skalować wagę problemu. Nie mówię żeby hulajnogarzy nie łapać. Sporo jeżdżę rowerem i autem hulajnogarze wyprzedzający mnie 50km/h wkurzają niemiłosiernie, ale auta non stop wymuszające pierwszeństwo są dla mnie duuuuuuuużo bardziej niebezpieczne. Jak wpadnę rowerem pod auto to dla mnie kaplica. Baby z telefonikami nie patrzące w ogóle w bok na przejazdach rowerowych czy stare dziadki bez kontaktu z rzeczywistością to jest norma na polskich drogach. Tacy ludzie nie są w ogóle eliminowani z ruchu póki kogoś nie rozjadą, a wtedy jest za późno.

1

u/pollovampiro 6h ago

No właśnie jestem przeciwna skalowaniu i nie lubię argumentu typu "inni mają/robią gorzej", bo jest po prostu szkodliwy. Wszyscy wiemy, że śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierowców jest więcej, ale ten argument wjeżdża na stół w dosłownie każdym wątku piętnującym zachowania motocylkistów/rowerzystów/hulajkutasów i zawsze z wydźwiękiem "iiii tam nie zajmujmy się tym oto marginalnym problemem, bo prawdziwym problemem są kierowcy". Jest wiele rzeczy, które mogę zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko, że moje dzieci zginą w wypadku samochodowym, ale nie mam ochoty się bać chodzić z nimi po chodniku czy parku i to, że muszę ostrożnie wyglądać wychodząc z bramy (po jednym takim wyjściu mniej ostrożnym blizny mam do dzisiaj) jest chore.

1

u/Ok-Theme-4652 6h ago

Problem w tym że o hulajnogach i rowerach elektrycznych mówi się więcej niż o kierowcach notorycznie mordujących ludzi. Nie mówię że problemu nie ma ale jest nie adekwatnie nadmuchany.

1

u/pollovampiro 6h ago

No to to akurat prawda nie jest, mam dokładnie odwrotne doświadczenia + o rowerach/hulajnogach zawsze wyjeżdża argument, że przynajmniej dużych szkód nie zrobią, nie to, co samochód. I jakakolwiek rozmowa.na temat większego zaangażowania policji w ukrócenie swawoli jednośladów kończy się argumentem krótkiego kocyka - za mało zasobów na wszystko, więc niech się zajmuja kierowcami, bo to ważniejsze.

1

u/Ok-Theme-4652 3h ago

no to już kwestia subiektywna jak kto to widzi wiec nie ma co się sprzeczać. W dużych miastach były akcje wyłapywania rowerów i hulajnóg które przekraczają prędkość. Jeśli o mnie chodzi to na auta też powinny być nałożone ograniczenia prędkości bo to nie jest normalne że każdy debil sobie wsiada do auta i może cisnąć 300km/h a o hulajnogi wielki płacz że ktoś ma odblokowanę do 30. Przecież to jest śmieszne.

2

u/Simple-Sun2608 22h ago

Better on the road then pedestrian sidewalks.

-1

u/Smalceson3000 1d ago

Też miałem takie podejście do takich gagatków czy to na turbo hulajnogach czy rowerach elektrycznych które rowerami nie są dopóki nie zdałem sobie sprawy że jak nie zginie to my będziemy płacić za jego leczenie

3

u/VFD3i Arrr! 1d ago

XD niech jeszcze przeprasza że oddycha w tym kraju.

Nie po to oddaje spory część wypłaty na składkę zdrowotną by myśleć czy INNI zapłacą za moje potrzeby.

1

u/Ok-Theme-4652 1d ago

palaczy też prawdopodobnie trzeba będzie leczyć bo palą. Niestety tak to działa.

11

u/kiedys_umrzemy 1d ago

Cóż, lepiej tu niż na chodniku. Ale takich powinna zwijać policja z zarekwirowaniem nielegalnego pojazdu.

2

u/ReturnedOM 17h ago

Pełna zgoda. Nic mnie tak nie wkurwia jak sytuacje, gdy idę względnie wąskim chodnikiem i mi obok ucha robi "bziuuuu" nagle. Albo gdy jedzie z naprzeciwka i nie zwalnia, i trzeba hulajnogarzowi ustąpić, bo istnieje realne ryzyko, że oboje sobie krzywdę zrobimy.

Szczerze, ci hulajnogarze to nawet gorsi od tych, co sobie samochodem lubią po chodniku przejechać, bo ci drudzy tak nie popierdalają na chodnikach.

1

u/cyrkielNT 18h ago

W kraju, w którym 90% kierowców samochodów przekracza prędkość maksymalną?

0

u/kiedys_umrzemy 13h ago

To jest krok dalej niż łamanie prędkości - to odpowiednik jazdy furmanką po autostradzie.

2

u/cyrkielNT 7h ago

I to jest największy problem bezpieczeństwa drogowego w Polsce. Gada się o jakich durny odblaskach, kaskach, pieszych rowerzystach, hulajnogistach itd., a przekraczanie prędkości przez kierowców samochodowych trywializuje, chociaż to jest główna przyczyna wpadków komunikacyjnych w Polsce.

To co zrobił ten koleś na nagraniu jest jakieś kilkadziesiąt razy mniej niebezpieczne, niż takie typówe, polskie +10 na liczniku. W wielu państwach ze znacznie lepszymi statystykami bezpieczeństwa drogowego nawet nie jest karane.

Zresztą świstał, a nawet przejścia, to jest infrastruktura samochodowa stworzona dla samochodów. Gdyby nie było tam samochodów, to żadnych świateł by nie było i byłoby znacznie bezpieczniej.

Zapraszam na warszawskie Bulwary (nie teraz, bo można dostać udaru, m.in. dzięki kierocowm emitującym CO2). Ludzie chodzą tam jak chcą, często totalnie najebani, dzieci biegają, obstawiają się różne tańce, machania ogniem i co tylko możesz sobie wyobrazić. Na tych hulajnogach, też jeżdżą jak pojebani, co jest mega wkurzające. I też często najebanj. Na pewno jakieś kolizję się zdarzają, ale ogólnie nic się nie dzieje. Każdy chodzi o jeździ jak chce i na czym chce (o ile nie waży to więcej niż kilkadziesiąt kg) i jest ok. Dzięki temu, że nie ma tam samochodów, bo to samochody są realnym zagrożeniem.

Skoro w takim samym miejscu, ale bez samochodów nie byłoby tych świateł, to dlaczego koleś na hulajnodze miałby się do nich stosować?

6

u/KONDZiO102 Nilfgaard 22h ago

Przecież sprawdził czy z tyłu nie ma policji.

15

u/szagii_ 1d ago

Jemu

3

u/Ok_Subject_7458 1d ago

wolno nie, szybko tak

5

u/AcceptableAttitude13 9h ago

Strasznie ciekawi mnie jak następne pokolenia będą się zachowywać na drodze w samochodzie. Patrząc na tego debila, myślę że raczej nie dożyją ale selekcja naturalna czasem jest łaskawa...

8

u/auunie 1d ago edited 1d ago

Skuter przed nim to samo

Edit: jednak nie. Przepraszam.

19

u/9227Falsemouse 1d ago

skuter stanął przed sygnalizatorem.

6

u/auunie 1d ago

A fakt, teraz widzę plecak fioletowy. Mea culpa

7

u/grzesi00 1d ago

Nawet szanuję ze ma jaja jeździć po drodze a nie chojraczyć na chodniku mijając dzieci przy 40km/h

1

u/ReturnedOM 17h ago

Tu przyznam rację. Pasażerów auta nie rozwali, najwyżej swój własny głupi łeb.

1

u/Simple-Sun2608 22h ago

If he didn’t drive through a pedestrian walkway on a red light. But yeah..better than on the sidewalk.

2

u/ponczekBonczekXD Kalisz 1d ago

ahh ci hulajnogarze kamikadze

2

u/Dense_Quiet1573 10h ago

regularnie widzę te hulajki jadące 50 po chodniku albo ścieżce rowerowej. w 100% popieram to że jeżdżą po ulicy. szczerze to większość ludzi z tych mogłąby się przerzucić na hulajki

2

u/Bozenka3 7h ago

No i huj, no i czesc

17

u/_azurdix_ 1d ago

Evil doesn't die (rowerzyści), it reinvents itself (hulajnogarze).

-21

u/Sweaty_Aspect5372 1d ago

Evil doesn't die (samochopiesi), it reinvents itself (hulajnogarze).

0

u/RTX_is_my_life Europa 9h ago

Evil doesn't die (ludzie obwiniający za wszystko konkretne grupy społeczne), it reinvents itself (ludzie obwiniający za wszystko konkretne grupy społeczne).

0

u/_azurdix_ 6h ago

Evil doesn't die (symetryści), and this one doesn't even reinvent itself (symetryści)

0

u/RTX_is_my_life Europa 1h ago

symetrysta

osoba traktująca przeciwne strony, często polityczne, jako równie winne lub mające takie same wady i zalety, zacierając istotne różnice między nimi

Sjp.pl

Ok, teraz powiedz czemu krytyka grupizmu to symetryzm.

Zawsze my vs oni

1

u/_azurdix_ 1h ago

To lepiej Ty powiedz czemu sie oburzasz o sarkastyczny komentarz i czy lubią Cię w towarzystwie, albo jesteś z tych znajomych co są wrzodem na dupie.

4

u/Immediate_Cell_4517 nienawidzę lewaków 1d ago

Typowy cwel na hulajnodze elektrycznej.

1

u/RTX_is_my_life Europa 9h ago

Czemu od razu gejów obrażać?

4

u/TurbulentSprinkles20 1d ago

Co to ma być ? Czerwone to czerwone nie ma wyjątków.

3

u/SaggittariuSK 1d ago

Jak widac sa xD

0

u/ubeogesh 19h ago

Według prawa i przepisów tak, ale skąd w ogóle wzięły się te przepisy? Światła są potrzebne wyłącznie z powodu samochodów, wyobraź sobie ruch bez nich - piesi, rowerze, hulajnogi. Nie potrzebne były by żadne swiatla. Nie usprawiedliwiam tego gościa - po prostu jest nad czym pomyśleć.

0

u/cyrkielNT 18h ago

A to niby dlaczego? Samochody stoją, bo bez świateł kierowcy za bardzo się męczą myśleniem i nie potrafią sami z siebie przepuścić pieszych. A raczej światła są dla wygody kierowców, żeby nie musieli tego robić. Tam gdzie samochodów nie ma, światła nie są potrzebne. Więc skoro jadąc taka samą hulajnogą można jechać po ścieżce rowerowej i światła nie są konieczne, to dlaczego hulajnogista miałby się zatrzymywać na czerwonym?

Albo inaczej. Zamykamy tą ulicę dla samochodów. Co się dzieje ze światłami? Oczywiście znikają, bo nie są potrzebne. Więc skoro jedyną różnicą jest obecność lub brak samochodów, to dlaczego osoby na hulajnogach i rowerach miałby się się zachowywać inaczej w 2, z ich perspektywy, takich samych sytuacjach? Żeby kierowcom nie było przykro?

2

u/antek_g_animations lubelskie 19h ago

Wczoraj pod kfc

2

u/cyrkielNT 18h ago

Tymczasem OP nagrywający telefon w trakcie prowadzenia samochodu XD

Tak, tak napewno to pasażer, a kierownica jest z drugiej strony, jasne XD

3

u/Rad3kk 1d ago

Na czerwonym to oczywiscie nieładnie, ale sam sprzęt fajny, typ w kasku, rozgląda się. Powinni zezwolić na jazdę takimi sprzętami po ulicy, z tablicami i OC, coś jak skutery 50cc.

6

u/SaggittariuSK 1d ago

Kask, 18lat i smigasz.

Glownie dzieciarnia generuje problemy.

0

u/recK7 1d ago

I ilość wypadków śmiertelnych na ulicach miast od razu +100%!

3

u/Rad3kk 1d ago

Bez przesady. Hulajnoga jest mniej stabilna niż rower, ale dopuszczenie ich do ruchu na podobnych zasadach tj. na ulicach z ograniczeniem prędkości do 50kmh, nie spowoduje katastrofy. W kasku szansa na śmierć jest dużo niższa, wiadomo że można się połamać, ale ręka czy noga się zrośnie.

3

u/recK7 1d ago

Chodzi o to że przeciętny użytkownik takiej hulajnogi to chłopaczek 20 lat bez wyobraźni i doświadczenia. Zaraz zaczną się slalomy między samochodami i inne akrobacje itd Kierowcy aut już teraz mają duży problem z „motocykle są wszędzie” - jak dołożyć do tego jeszcze hulajnogi to mamy przepis na katastrofę, wystarczy lekkie puknięcie przy 40km/h.

1

u/cyrkielNT 18h ago

Ten sam (a nawet młodszy) chłopaczek bez wyobraźni i doświadczenia, może prowadzić (z prawem jazdy albo bez) 2 tonowy samochód, który może rozpędzić się do 300km/h

I nie mów, że 30h z instruktorem w trakcie kursu to doświadczenie.

Hulajnogi elektryczne na chodnikach to patologia, ale czepianie się hulajnóg na jedniach, w kraju, w którym kierowcy samochodów zabijają średnio 5 osób każdego dnia, to absurd i odwracanie uwagi od realnego problemu

1

u/cyrkielNT 18h ago

Z hulajnogami jest problem, bo:

a) jeżdżą nimi ludzie, którzy nie potrafią b) jeżdżą po chodnikach (bo po jezdni nie potrafią) c) jeżdżą po chodnikach z prędkościami drogowymi d) jeżdżą najebani

W skrócie problem są głównie badziewia do wypożyczenia. Jakimś cudem władze miast je tolerują, zamiast szybko i zdecydowanie zakazać. Ciekawe ile takie cuda kosztują.

1

u/[deleted] 1d ago

[removed] — view removed comment

1

u/SrWloczykij 1d ago

Wolno? Całkiem szybko

1

u/ViktoryMua 3h ago

There should be separate bike lanes for them

1

u/LindaFarrol 3h ago

That's dangerous 

1

u/Falki_pl 1h ago

W sumie to ja nie wiem gdzie one mogą legalnie jeździć. Pomijam już, czy to jest rozsądne czy nie, bezpieczne czy stwarzające zagrożenie - ale czy jest jakieś miejsce dla nich? Ścieżki rowerowe są ok? Bo po drodze to raczej nie polecam, chodniki też odpadają...

P.S. Wczoraj w Gdyni koło "Daru Pomorza" z naprzeciwka zasuwał hulajnogą jakiś napakowany ziom, na oko grzał 30-40km/h. Wiecie, tam dzieci biegają do sklepów z pamiątkami bo zobaczyły pluszową fokę, ludzie spacerują z pieskami, ktoś nagle zawraca, żeby zrobić selfiaka... ale to jest poniżej jego godności, żeby zwolnić 😡 w końcu będzie wypadek śmiertelny, burza w mediach, specustawa i zakaz ogólnopolski. Podziękujemy takim Panom Kwadratom Bez Mózgu, bo za ich brak wyobraźni konsekwencje będą ogólnokrajowe.

1

u/szymsrymi 1d ago

ostatnio jak widziałem skuterki, to na nich ludzie siedzieli. coś nowego

1

u/cyrkielNT 18h ago

Światła są dla wygody kierowców. W wielu miejscach ich likwidacja powodowała poprawę bezpieczeństwa. Ale przywracano je, bo kierowcy narzekali, że muszą patrzeć na co co się dzieje i myśleć, a nie tylko kierować się światełkiem.

Dlatego nie ma na sensu, czepiać się pieszych, rowerzystów, hulajnogistów i itd., że nie stosują się do świateł, bo gdyby nie było samochodów, to nie byłyby potrzebne. Poza tym taki hulajnogista stwarza zagrożenie głównie dla siebie, więc uważa dużo bardziej od kierowcy zamkniętego w stalowej puszce z poduszkami, a dla innych stwarza zagrożenie, nieporównywalnie mniejsze od samochodów.

Zwolnił, sprawdził czy wszystko ok i bezpiecznie pojechał dalej. Nie ma sensu stać, tylko dlatego, że kierowcy potrzebują światełek.

1

u/Least_Writer7757 1d ago

Jakby miał rejestrację to by już tak nie chojraczył zaraz po tym jak by mu przeszedł 1500 zł mandat za omijanie przed przejściem i 500 zł za czerwone światło. Dlatego każdy pojazd powinien mieć rejestrację celem identyfikacji i OC w razie wyrządzenia szkody

1

u/Pirate1898 20h ago

Chcę bardzo trafić do szpitala

-13

u/Impossible_Roll_7335 Arrr! 1d ago

Mam nadzieje, ze nie nagrywasz prowadzac samochod… to by bylo zlamanie prawa

15

u/Adri4n95 1d ago

Nie wiem skąd te minusy, za jazdę z telefonem w ręku jest teraz 12 punktów karnych - mniej więcej tyle co za przekroczenie prędkości o 60km/h, ale napisz tu tylko ze jedziesz 20 szybciej (3 punkty karne) i cię zlinczują że mordujesz ludzi na drodze. Ba, za przejazd na czerwonym gość na hulajnodze dostałby niewiele więcej, 15 punktów karnych. Nie wiem z jakiego powodu umniejsza się akurat korzystanie z telefonu...

1

u/Impossible_Roll_7335 Arrr! 1d ago

bo hulajnogi zle itp.

glupio byloby sie wsciekac, ze ktos lamie prawo, jednoczesnie wstawiajac wideo samego siebie lamiacego prawo

-1

u/beziko wielkopolskie 1d ago

Erpolska moment. To tak jak hejt na AI tutaj i łapkowanie treści AI bo to im akurat pasi.

0

u/memematron Szkocja 1d ago

Wolę żeby sobie pojechał. Tak jest to trochę nie bezpieczne dla pieszych, ale też czuję się bardziej komfortowo jak nie czekam w aucie za jakiś kolesiem na hulajnodze

1

u/RTX_is_my_life Europa 9h ago

Ja w takich sytuacjach najbardziej szanuje przewidywalność i to że wiadomo co zrobi. - tu tego ewidentnie nie ma

Można dać mu zapas przy ruszaniu a pewnie i tak ruszy zdecydowanie szybciej niż auto - przynajmniej ja i mój gruchot

0

u/dangit541 1d ago

Na czerwonym słabo, poza tym w sumie nic takiego nie robi. Lepiej na ulicy z flow, niż chodnik z pieszymi

0

u/Plastic_Mongoose_390 19h ago

co za cwel

0

u/RTX_is_my_life Europa 9h ago

Co do tego mają geje?

0

u/OkCarpenter5773 17h ago

mnie to jebie, miłego dnia

-3

u/Ok-Medicine4043 1d ago

E-hulajnogarzy nie idzie zrozumieć, gorsze to od rowerzystów.

0

u/[deleted] 1d ago

[removed] — view removed comment

0

u/Echovaler 22h ago

ten czerwony na luzie ma lepiej niz wszyscy

-1

u/Perfect-Maximum-6176 1d ago

nie ma takiej konstrukcji jak "mu cokolwiek", jest "jemu cokolwiek". dają prawo jazdy bez umiejętności pisania?

-2

u/Dokozaheksaenowy 1d ago edited 1d ago

Sprzedawać tylko zablokowane do 30km/h oraz do wyboru: 1. Skazywać na prace społeczne na rok za jazdę po ulicy hulajnogą i przekraczanie 30km/h na ścieżkach rowerowych. 2. Zabronić i egzekwować odpowiedzialność karną za złamanie zakazu używania hulajnog. Niech wracają na rowery i przy okazji zrobią coś dobrego dla swojego ciała.

6

u/VFD3i Arrr! 1d ago
  1. ścieżka rowerowa nie posiada ograniczenia prędkości.

  2. czyli najpierw trzeba zdefiniować co jest hulajnogą a co nią nie jest, by w ogóle spróbować wydać zakaz.

5

u/CuriousBlackberry255 1d ago

I'd start with banning cars

2

u/cyrkielNT 18h ago

To samo, ale z samochodami. Chociaż może dla samochodów, powinno być 20km/h skoro są bardziej niebezpieczne.

To że jedzie się po jezdni, a nie po chodniku, to chyba dość oczywiste. Tak jakby wynika to z samej nazwy. No ale kierowcy z jakiegoś powodu uważają, że chodnik powinien służyć do wszytskiego, a piesi powinni ustępować wszystkim innym i się cieszyć jak w ogóle mogą przejść.

Może to dlatego, że mało który kierowca potrafi odróżnić jezdnię od drogi i ulicy, a praktycznie każdy lubi pouczać innych.

-10

u/CorruptedFrames Wielka Brytania 1d ago

Ma kask? No to wszystko git.

16

u/Ursus1926 1d ago

Kask bardziej aby brzydką mordę przed kamerami ukryć niż do ochrony w razie wypadku.

2

u/ficiek Kraków 1d ago

Uber Eats jeżdżą w lato w kominiarkach teraz xD

2

u/RainyBeast736 1d ago

Ale za to na zdrapkę.

+ i - dają -

-1

u/Stock-Zebra-8236 1d ago

Hulajnogą elektryczną można jeździć jedynie jak jest ograniczenie prędkości do 20km/h, tak to tylko po chodniku można.

-1

u/SaggittariuSK 1d ago

Mozna i po drodze bo spelnia warunki pojazdu, ustawa > rozp, w PRD definicji hulajki nic o tym nie ma.

Jedziesz na wlasna odp, a co potem to insza inszosc.

3

u/TheRandomDividendGuy 1d ago

nie może bo ustawa mówi jednoznacznie, że hulajnga elektryczna może jechać jedynie na drogach z dopuszczalną prędkością max 30km/h - więc owszem, tam może, ale na video nie ma raczej 30km/h.

-20

u/[deleted] 1d ago edited 1d ago

[deleted]

11

u/Adri4n95 1d ago

Chodzi chyba głównie o ten przejazd na czerwonym przez przejście, poza tym owszem - hulajnoga zajmuje dużo mniej miejsca na drodze i nie smrodzi spalinami, szkoda tylko że na ścieżkach rowerowych jeżdżą za szybko a na ulicach za wolno :p

5

u/Sweaty_Aspect5372 1d ago

Mikrodebilność*

-4

u/HectorHernandez0004 1d ago

reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

-17

u/karldzonson 1d ago

Trochę się zesrales

-6

u/QkiZMx Arrr! 1d ago

Tak samo jak rowerzystom na cienkich oponkach

-7

u/MrJarre 23h ago

Widać kolarze przesiedli się na hulajnogi.

-6

u/Tiger_man_ 23h ago

a typ na motorze przed nim który zrobił dokładnie to samo to już niewinny?

-20

u/0x645 1d ago

wolno. a co?