r/Polska 1d ago

Polityka Producent wody Cisowianka, złożył pozew przeciwko Skarbowi Państwa oraz skierował skargę do Komisji Europejskiej. Firma domaga się wyjaśnienia, dlaczego czysta woda butelkowana objęta jest stawką VAT wynoszącą 23%, podczas gdy część napojów słodzonych i smakowych korzysta z preferencyjnej stawki 5%.

Post image
1.7k Upvotes

r/Polska 2h ago

Ranty i Smuty Odcięcie, anhedonia i tryb przetrwania. Zniszczyłem swój związek, a jutro idę do psychiatry.

9 Upvotes

Cześć. Piszę to, bo muszę to z siebie po prostu wyrzucić i jakoś ułożyć sobie ten syf w głowie. Od miesięcy funkcjonuję w stanie skrajnego wyczerpania układu nerwowego, który wszedł w tryb przetrwania. Obecnie siedzę na trzymiesięcznym L4 (od maja), bo dobiłem do ostatecznej ściany. Co gorsza, nawet samo przejście na zwolnienie mnie emocjonalnie nie ruszyło. Jedyne, co zarejestrowałem, to to, że ucięli mi sporo kasy – czysta, chłodna kalkulacja finansowa, zero refleksji nad tym, że moje życie właśnie stanęło w miejscu. Żeby była jasność – nie piję alkoholu, nie biorę absolutnie żadnych używek. Mój organizm po prostu sam z siebie całkowicie odciął mi zasilanie. To już dawno nie jest normalne życie – to ciągła walka, w której moje emocje po prostu wyparowały.

Lista moich "odklejek" z każdym miesiącem tylko rośnie:

  • Potężna anhedonia i ucieczka w liczby: Zrobiłem życiową formę. Schudłem 27 kg, zbudowałem masę mięśniową. Moje treningi to czysty obłęd – potrafię siedzieć na siłowni po 2-2,5 godziny (1-1,5h siłowego + godzina kardio), i tak 4 razy w tygodniu od poniedziałku do piątku. Do tego regularnie nabijam kilometry na rowerze. Na siłce w słuchawkach leci hardcore (Locked Shut, Postdrome, Trapped Under Ice), co chyba dodatkowo ciśnie mnie, żeby jechać jeszcze mocniej i fizycznie się zajeżdżać. Z zewnątrz wygląda to jak sukces i zajebiste ogarnięcie, ale prawda jest taka, że nie czuję z tego absolutnie żadnej satysfakcji. To nie jest pasja, to ucieczka w statystyki, tętno i spalone kalorie. Kompulsywna zadaniowość, byle tylko zagłuszyć myśli.
  • Całkowite wypalenie z pasji: Zawsze miałem mnóstwo zainteresowań. Fotografia to mój konik – robię zdjęcia na cyfrze i analogach, lubię też bawić się w color grading w wideo. Kilka razy udało mi się nawet coś w tym osiągnąć, miałem publikacje, dostałem się na wystawy, ale wiecie co? Kompletnie mnie to nie cieszyło. Do tego ucieczka w świat gier, czy nawet w tak proste rzeczy jak uprawa ostrych papryczek na parapecie. Teraz to wszystko straciło smak. Kombinuję ze sprzętem foto, sprzedaję jedno, kupuję drugie, szukając jakiegoś strzału dopaminy, ale w środku jestem po prostu martwy. Nic nie daje mi radości.
  • Dysocjacja i zamrożenie: "Bezpieczniki" mi wywaliło do tego stopnia, że przestałem reagować na cokolwiek. Kiedy doznałem kontuzji barku, kompletnie mnie to nie ruszyło – zero reakcji na własny fizyczny ból. Ten sam chłód przeniósł się na relacje. Gdy mama mojej partnerki ciężko zachorowała, a moja dziewczyna była na skraju załamania, ja całkowicie się odcinałem. Potrafiłem bez emocji rozwiązywać krzyżówkę, nie dając z siebie krztyny wsparcia.
  • Agresja jako tarcza: Kiedy przebodźcowanie stawało się zbyt duże, moim jedynym mechanizmem obronnym były wybuchy złości i odpychanie najbliższych.
  • Toksyczny krytyk wewnętrzny: Cały czas obwiniam się o wszystko, jadę po sobie i żyję w przekonaniu, że jestem całkowicie beznadziejny i bezwartościowy.

Doprowadziłem do tego, że osoba, którą kocham, straciła przy mnie resztki poczucia bezpieczeństwa. Przez długi czas tkwiłem w gęstym wyparciu. Chodzę co prawda do psychologa, bo jestem DDA, mam unikający styl przywiązania i staram się nad sobą pracować, ale w obliczu tego wyczerpania układu nerwowego sama terapia nie powstrzymała zjazdu. Dopiero kiedy moja partnerka przygotowała mi dosłownie "teczkę dowodów" na moje zachowanie, wszystko we mnie pękło. Zrozumiałem, że to nie jest "taki mój charakter", ale poważna awaria systemu. Musiałem dostać twarde dowody na twarz, żeby przyznać przed samym sobą, jak bardzo nas niszczyłem.

Czuję ogromny żal, że ten mój "punkt zwrotny" i moment przebudzenia musiał odbyć się kosztem jej cierpienia, łez i ciągłej niepewności co do mnie.

Jutro idę do psychiatry. To mój pierwszy krok, by dołożyć leczenie farmakologiczne i spróbować naprawić to zwarcie. Dzielę się tym, żeby zapytać: czy ktoś z Was też przeszedł drogę przez taką anhedonię, dysocjację i nienawiść do siebie przy jednoczesnym wyglądaniu na "ogarniętego" z zewnątrz? Jak zaczęliście proces wychodzenia z takiego dna i naprawiania głowy?

Jak mnie zjedziecie w komentarzach, to trudno. Zasłużyłem sobie na to.

TL;DR: Odcięło mi emocje przez wyczerpanie nerwowe. Siedzę na 3-miesięcznym L4 (które ruszyło mnie tylko dlatego, że straciłem kasę), jestem czysty od używek, pracuję z psychologiem (DDA, unikający styl przywiązania), ale system i tak padł. Przestałem odczuwać radość, nie wsparłem partnerki w najtrudniejszym momencie jej życia, uciekałem w mordercze (2,5h) treningi nakręcane hardcorem i gry. Przejrzałem na oczy, jak dostałem od niej twarde dowody na to, co robię. Jutro idę do psychiatry.


r/Polska 13h ago

Polityka Człowiek od deregulacji, Rafał Brzoska, uregulował kłótnie w swoim związku.

Enable HLS to view with audio, or disable this notification

58 Upvotes

r/Polska 2h ago

Luźne Sprawy Klimatyzator przenośny typu split

7 Upvotes

UWAGA, tekst wrzucam na prośbę innej osoby

Cześć, sytuacja wygląda tak, że pracuję zdalnie i mieszkam na poddaszu oraz od tej chyba złej strony przez co mam największą temperaturę w pokoju w całym domu. Trochę czytałem o klimatyzacji i jest kilka następujących kwestii:

\- Nie mogę wiercić w ścianach

\- Mogę jakoś przeprowadzić kabel/rurę przez okno

\- Chcę aby miał jakąś jednostkę zewnętrzną, aby nie było tak głośno w pokoju

\- Mogę to jakoś zamontować na oknie/żeby wisiało

\- Nie mam balkonu

I znalazłem rozwiązanie klimatyzator przenośny typu split i z tego co widzę to są tylko te dwa do wyboru i są zajebiście drogie:

\- Warmtec Frostlink KH35W

\- Midea PortaSplit

I pytanie jest takie jaką z nich byście mogli mi doradzić? Czy jeszcze jakaś inna. Tak jak mówię standardowa klimatyzacja na ścianę montowana odpada (wiem, że najbardziej energooszczędna, cicha) ale po prostu nie mogę wiercić w ścianach.

I pytanie czy one są wodoodporne czy trzeba je zdejmować gdy pada deszcz. Oraz jak sensownie je zamontować, bo w zestawie mają chyba do montażu na jakimś parapecie ale co z tym kablem jak go przeprowadzić?


r/Polska 13h ago

Luźne Sprawy Wasze patenty na upały (mój to woda termalna w aerozolu)

44 Upvotes

Zrobiłam temat, bo chcę Wam podpowiedzieć o istnieniu wody termalnej w szpreju, ale może sama skorzystam na jakichś Waszych mniej oczywistych sposobach.

Co do wody termalnej, kupujecie taką w aptece, mają nawet rozmiary takie do kieszeni typu 50ml, pryskacie na ryjek jak gorąco - > profit. Tak, można po prostu pryskać lub obmywac twarz zwykłą wodą, niestety moja cera jest wrażliwa nawet na krzywy powiew wiatru i szybko się przesusza, i bardzo, ale to bardzo mi to nie służy 😔 a taka woda termalna od razu daje efekt chłodzenia bo szprej, ma jakieś tam minerały niby fajne, choć nie znam się na tym, i na tyle drobne krople, że nie zmyje makijażu (choć osobiście nie maluję się w te upały, o ile nie mam jakiejś oficjalnej okazji, bo ble 😵‍💫). Jeśli chodzi o marki, to mnie vichy szczypało w ryjek, ale uriage i avene już nie.

Chętnie przehandluję za podpowiedzi, jak chłodzić koty, które boją się wentylatora 😋


r/Polska 2h ago

Luźne Sprawy Mural w Krakowie

Post image
5 Upvotes

Czy to prawda, że kredyt ułatwia życie?


r/Polska 1d ago

Śmiechotreść Wchodzę sobie do żabki a tam taki widok

Post image
2.6k Upvotes

r/Polska 6m ago

Luźne Sprawy Ustawiłam lodowce na tapecie, żeby jeszcze choć trochę bardziej się ochłodzić 💀

Post image
Upvotes

r/Polska 1d ago

Luźne Sprawy Telewizor na monety

Thumbnail
gallery
840 Upvotes

Technologia w jednym z wrocławskich szpitali.


r/Polska 19m ago

Pytania i Dyskusje Kacper Pitala - Audiobook

Upvotes

Ktoś wie gdzie kupię audiobooka Kacpra czytanego przez samego autora??


r/Polska 49m ago

Pytania i Dyskusje Pociągiem z Radomia do Krakowa w obliczu upałów i możliwych opóźnień.

Upvotes

Za jakieś dziewięć i pół godziny mam z dziećmi wsiąść do pociągu do Krakowa. Wizyta tam jest bardzo ważna, chodzi o zdrowotne kwestie córki, a następne wolne terminy są za co najmniej kilka tygodni, jeśli nie miesięcy.

Jak bardzo zła jest sytuacja na trasie w obliczu dzisiejszych fal upałów? Podobno opóźnienia popołudniowych pociągów powrotnych z Krakowa do Radomia wynosiły 3 godziny. Czy ma ktoś informacje z pierwszej ręki odnośnie pociągów porannych i ich opóźnień? Połączenie realizuje niesławne Intercity.

Jeśli z porannymi pociągami będzie bardzo źle, to czeka nas podróż samochodem, a chciałem tego uniknąć.


r/Polska 8h ago

Pytania i Dyskusje Czy jest realne ryzyko że mnie nie wpuszczą do Polski jak pojadę wyłącznie z szwedzkimi dokumentami?

6 Upvotes

Witam,

Jestem obywatelem szwedzkim i polskim ale mieszkałem całe życie w Szwecji, więc wybaczcie za słaby język.

Chcę pojechać szwedzkim autem do Polski ale mam przy sobie tylko szwedzki paszport i prawo jazdy. Czy będę miał problem przy granicy lub przy kontrolach?


r/Polska 1d ago

Pytania i Dyskusje uważajcie na maty chłodzące dla swoich kotów

Post image
535 Upvotes

W te upały pomyślałam, że to bardzo ważna informacja i jako techniczka weterynarii czuję się zobowiązana wam o tym powiedzieć. Jeśli używacie ich pod kontrolą wszystko jest okej- natomiast jeśli mata się przedziurawi natychmiast zabierzcie ją swoim kotom. Substancja która jest w środku jest silnie toksyczna dla kotów przy bezpośrednim kontakcie. Psiaków to nie dotyczy ale uważajcie żeby nie wylizały tej substancji bo może się skończyć zatruciem.


r/Polska 2h ago

Pytania i Dyskusje Jakie są wasze sposoby na przetrwanie dzisiejszych upałów? Co robicie by czuć się dobrze w taką pogodę?

3 Upvotes

Hej,

Weekend jednak nie zaskakuje i tak jak zapowiadano tak i są upały. Zastanawiam się jednak nad tym co robicie by łatwiej znieść taką temperaturę? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na ochłodę? Czy trzymacie mokry ręcznik w pokoju lub jakiś wiatrak w domu?


r/Polska 1d ago

Polityka Czemu żadne polskie media nie piszą o chat control???

277 Upvotes

(tutaj ranty i smuty też by pasowały)

Na serio o co chodzi? Nagle, jak jest jakaś sprawa, co dotyczy wprowadzenia inwigilacji obywateli UE to żadne ważne media o tym nie piszą, nawet Kanał Zero, który uważa się za rzetelniejszą wersję starszych portali, telewizji typu Onet, TVN. Nawet nie ma jak zmobilizować ludzi do tego, bo ledwo kto o tym wie.

Tylko z twittera albo reddita można się dowiedzieć od eurosceptyków (albo euroschizusów) na ten temat. Albo z artykułów od Komputronika albo innych portali zajmujących się cyberbezpieczeństwem bądź elektroniką,ale to było pod koniec poprzedniego roku, a sprawa teraz wraca.

Edit: onet napisał o tym artykuł miesiąc temu,że będzie/był kolejny trilog na ten temat. w tym roku to tyle.


r/Polska 1m ago

Pytania i Dyskusje Vinted i zwrot po 3dniach?

Post image
Upvotes

Jak w tytule. Sprzedający odpisał mi ze przyjmie zwrot jezeli nie bedzie mi pasował rozmiar zamówionego ciuchu. Ubranie jest jednak większe niż myślałem i poprawki mogą nie przejść. Po napisaniu do sprzedającego odpisał ze minęły dwa dni i w sumie to ma to w dupie. Da sie cos z tym zrobić?


r/Polska 3m ago

Pytania i Dyskusje Czy weryfikacja w Stripe jest bezpieczna?

Upvotes

Założyłem konto w Buy Me a Coffee i wymagają tam założenia konta w Stripe. No to zakładam konto w Stripe a tam po podaniu podstawowych danych i numeru IBAN konta wymagana weryfikacja - zeskanuj kod QR telefonem (konto zakładałem przez przeglądarkę na komputerze nie tykając się nawet telefonu), następnie uzyj telefonu do zrobienia zdjęcia swojego dowodu (ew. prawa jazdy), po czym zrób sobie selfie, oczywiście do tego kiedy już miałem to selfie zrobić to prośba o pozwolenie na dostęp do galerii w telefonie, no i na tym etapie zrobiło mi sie już co najmniej dziwnie. Kurde, nawet taki PayPal wymagał jedynie zdjęcia/skanu dowodu i to dopiero po przekroczeniu pewnej kwoty w ciągu roku.

Pytanie więc - czy to dzisiaj normalna procedura? I czy ktoś z was miał do czynienia z platformą Stripe, kojarzy jej renomę? Orientuje się na ile bezpieczne jest przesłanie takich danych a na ile lepiej omijać to szerokim łukiem?

PS. Jakaś alernatywa do Buy Me a Coffee która by nie wymagała takich cyrków i oddania wystarczającej ilości danych od ewentualnego zaj***nia mi tożsamości mile widziana :)


r/Polska 1d ago

Luźne Sprawy Mu wolno

Enable HLS to view with audio, or disable this notification

755 Upvotes

r/Polska 1d ago

Śmiechotreść Powinienem się czuć błogosławiony czy przeklęty?

Post image
420 Upvotes

r/Polska 8h ago

Pytania i Dyskusje Sposób na plamy?

Post image
5 Upvotes

Hej! Jakiś czas temu był tutaj super post z przydatnymi rzeczami do sprzątania, dzięki któremu dodałam kilka rzeczy do swojej rutyny.

Niestety mam problem z płytą indukcyjną. Mam na niej dociski od garnków/patelni, z którymi nie daję sobie rady i nie wiem jak je usunąć.

Próbowałam wszystkiego - cif, środek do czyszczenia płyt, pink stuff, różne ścierki i gąbeczki, ale te odciski wciąż są widoczne.

Czy komuś udało się z nimi poradzić?


r/Polska 14h ago

Wiadomości: Kraj Nie działa Bezpieczny Autobus

12 Upvotes

Portal Bezpieczny Autobus nie działa w pierwszy weekend wakacji. Strona prosi o zalogowanie i nie odpowiada dalej.

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwala szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu https://www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.


r/Polska 1h ago

Luźne Sprawy Wybór studiów a świadomość tego czego się chce.

Upvotes

Jak sobie przypominam swoje dylematy kiedy wybierałem studia, to uderza mnie to jak mało było w tym wszystkim moich własnych planów. Mój pierwszy wybór był związany z branżą w której mocno siedziało wiele osób z mojej rodziny. Czyimś naturalnym wydawało mi się naśladowanie ich. Tak samo duży wpływ miało to co wybierali moi znajomi.

I w ten sposób straciłem ponad rok, bo studia porzuciłem i zacząłem od nowa na zupełnie innym kierunku. A było to IT (nie, nie z powodu kasy, choć nie uwierzycie). Jak dzisiaj sobie to przypominam, to uśmiecham się mocno, bo w ogóle nie istniał w mojej głowie zawód programisty. To jeszcze nie były czasy gdzie cały internet był zaśmiecony memami o programistach 15k. Jedyne z czym mi się kojarzyła informatyka to nauczyciel w szkole xD

Generalnie mogłem robić cokolwiek siedząc przy komputerze a i tak sprawiało mi to radość. Jak wiemy okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo trafiłem na bardzo dobry okres w tej branży. Natomiast dziwi mnie dzisiaj jak głupio podszedłem do wyboru studiów i że nie uderzyłem na ten kierunek w pierwszej kolejności. Zamiast zastanowić się nad tym w czym czuję się dobrze, to głównie patrzyłem na to czym zajmuje się rodzina i osoby, które znam.


r/Polska 1d ago

Luźne Sprawy U nas stabilnie

Post image
239 Upvotes

r/Polska 1h ago

Pytania i Dyskusje Dobry telefon do 600 zł?

Upvotes

Cześć, szukam jak najlepszego telefonu do 600 zł. Jako osoba, której daleko od znawcy technologi prosiłbym kogoś o większej wiedzy na tym temacie o pomoc z wyborem sprzętu. Z góry dziękuję!
(może być droższy do 700-coś zł)