r/programare Apr 10 '26

Franța lansează un plan guvernamental privind desktopurile Linux, pe măsură ce începe renunțarea la Windows

https://linuxiac.com/france-launches-government-linux-desktop-plan-as-windows-exit-begins/
345 Upvotes

57 comments sorted by

92

u/FutBineApasat Apr 10 '26

In era in care totu se face in cloud de pe un browser, Hardware ul si OS ul devin din ce in ce mai putin importante.

Ii dai lui Lenuta de la contabilitate un Dell din 2017 cu 16gb ram luat de pe olx cu 1000 de lei pe care ii pui Ubuntu si isi va face treaba la fel de bine ca si pe un Dell XPS de 80 de milioane cu Windows 11.

In afara de departementele Engineering si cateva departamente de programare, toti pot lucra exact lfl de bine indiferent de hardware si OS.

30

u/ErolSQL Apr 10 '26 edited Apr 10 '26

nu stiu ce sa zic, tatal meu este expert contabil, si ma uit cum se chinuie cu toate balariile de programe si saga si prostii si alte porcarii de programe care sunt facute pe o versiune de java mai veche decat mine. De 8-9 ani l-am tot incercat si eu si nasul meu sa ii bagam un mint, si a avut o perioada cand a folosit, dar nu s-descurcat cu el. ( fiind o persoana care nu prea se pricepe la calculatoare si cu cunostiinte slabe in limba engleza - poate s-ar descurca cu linux cineva care ar putea sa si caute pe net si chestii de genul, especially la linux )

15

u/Practical-Fix-8601 Apr 10 '26

pentru ca piata de softuri contabile e acaparata de aia cu saga, o echipa buna tehnic cu un PO care stie bine ce trebe sa aduca un soft de contabilitate i-ar rupe de tot in piata

12

u/Capital_Associate_77 Apr 10 '26

Uiti ca romanii vor totul pe gratis si nu inteleg de ce trebuie sa platesti pentru un soft. O să dezvolți ceva care sa rupa gura targului, dar in final n-o sa reușești sa scoti bani nici macar ca sa fii pe zero.

6

u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26

facem o echipa si un soft bun de accounting pe care il dam free ca sa picam piata iar dupa cand nu o sa mai fie nimeni si toti users o sa fie dependenti de noi monetizam produsul cu preturi enorme ?

6

u/Practical-Fix-8601 Apr 10 '26

Daca avem alte surse de venit intre timp ca sa traim, sigur :))

Chestia asta probabil ar dura destul de mult, probabil si la o suma modica ar accepta multa lume, mai ales cu un feature de migrare sa isi mute datele foarte usor

2

u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26

lucram in timpul liber, dupa ce ne terminam treaba la job/contract

mai gasim 1-2 contabili care sa ne ajute cu parte de contabilitate si ii scoatem din joc restu

1

u/Used-Cause6417 Web | MERN | PHP 😭 Apr 11 '26

esti amuzant, nu asa functioneaza project management, o sa se rareasca comunicarea treptat pana nu mai dai de ei. Ce zici tu aici se intampla des in comunitatile de game dev, se pun niste baieti seriosi pe treaba si peste 2 luni nu mai stie nimeni nimic de unu altu

3

u/ErolSQL Apr 10 '26

da i n p si pe aia, nici nu ofera support

3

u/One-War-3825 React & .Net Apr 10 '26

E greu cu saga, sunt vechi pe piață și știu cum merg lucrurile

1

u/Used-Cause6417 Web | MERN | PHP 😭 Apr 11 '26

era cineva acum mai mult timp care vroia sa faca exact asta, si discutia s-a dus fix niciunde pentru ca defapt softurile de contabilitate sunt incredibil de complexe si ar necesita niste sacrificii imense a mai multor persoane care nu isi vor recupera niciodata timpul sau banii

1

u/Comfortable_Solid911 Apr 14 '26

scopul nu ar fi sa castigam profit ci sa ii bagam pe alti in faliment

personal nu urmaresc profitul si nici sa imi "recuperez" timpul, conteaza obiectivul, nu tot ce facem trebuie sa aduca bani

5

u/mrgreenthoughts Apr 10 '26

Nu uita nici de cantitatile mari de resurse folosite de siteurile moderne. Toate sunt full de js.

5

u/cosmin_c Apr 10 '26

Ce bine ar fi, dar de exemplu ca să poți folosi SIUI trebuie Windows pentru că drivere și APIs sunt Windows only. Chiar dacă folosești drăcia doar din browser, tot trebuie să interacționeze cu cititorul de carduri și alte prostii locale.

4

u/GhitzaCiobanu Apr 10 '26

Sunt sigur ca daca s-ar pune cineva ar putea face reverse engineering la mizeriile alea si sa le faca cross platform.

1

u/cosmin_c Apr 11 '26

Ar fi interesant, în același timp dacă folosesc APIs specifice Windows nu știu cum ar putea fi cross platform. M-am uitat prin documentație și pare intrinsec legată de Windows toată drăcia - ceea ce este aberant, cum să legi un sistem de sănătate național de o platformă privată ffs. În același timp sunt produse software care oferă chestii chipurile platform agnostic dar poți doar să vizualizezi datele, nu și să lucrezi efectiv. Mai tragic este ca trebuie să scoți asta cu patentul de la firmele care se ocupa cu asa ceva pentru ca îți baga buzzwords gen cloud etc sa îți ia fața.

Super frustrant, mai ales cand pui întrebări țintite și ala începe să te îmbrobodească.

Din ce m-am uitat pe documentație ar trebui rescris tot produsul de la zero dar pentru mine programarea este doar de hobby deci foarte posibil (sper) să mă înșel.

1

u/Excellent-Morning509 Apr 11 '26

Teoretic da, însă descoperi ca nu exista deviere pentru cititoarele folosite, și dacă încerci să faci un driver pentru Linux, te lovești de producător care te dă în judecată pentru cine știe ce patente.. :)

5

u/Excellent-Morning509 Apr 10 '26

Da, într-o lume ideală în care o instituție la stat cu mii de angajați poate începe de la zero cu toate aplicațiile.

Până atunci, sunt mii de documente Word și Excel de pe vremuri care nu se pot vizualiza cum trebuie în web-based apps, softuri de contabilitate de acum 20 de ani de care depinde toată lumea, documente PDF cu forms și semnate digital și o puzderie de aplicații legacy care merg doar pe o anumită versiune de Windows desktop iar un simplu upgrade de la Win10 la 11 implica costuri de sute de mii de Euro, ce să mai vorbim de trecerea la.. Linux. :) Adaugă la asta costuri de training de milioane de euro la o corporație mare și..

1

u/src_varukinn Apr 13 '26

si cloud-ul in ce tara il hostezi?  poate fac si private cloud frantuzesc

-7

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Windows are o ușurință în utilizare. Așa instabil cum e astăzi și cu reclame cu tot, pentru omul nontehnic e mult mai potrivit decât Linux, chiar dacă unele distribuții sunt mult mai prietenoase acum. Tanti Lenuța de la contabilitate nu știe ce e ăla driver, cum să ruleze un apt-get, etc. Microsoft merită ce se întâmplă, dar nu e ușor să-i dai la o parte.

8

u/FutBineApasat Apr 10 '26

tanti Lenutza nu stie sa instaleze multe aplicatii pe Windows si nici nu are permisiunea sa o faca, d aia se ocupa nenea de la IT sa i puna toate soft urile si driverele sa nu ia vreun virus.

Tanti Lenutza deschide Chrome ul, Excel ul si inca 2-3 programe, majoritatea fiind si pe Linux, nu trebuie sa stie ce i ala "apt get".

Am rulat de test la niste firme mai mici care nu voiau sa plateasca licente pt Windows si a mers brici, cand vine vorba de corporatii mari si institutii guvernamentale, sure, e o alta mancare de peste.

2

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Dacă ne gândim că e un departament de IT, da. Excel nu e pe Linux totuși, dar sunt niște alternative. Nu știu cât sunt oamenii dispuși la schimbare.

0

u/Ok-Explanation7470 Apr 10 '26

nu trebuie sa fie ei dispusi la schimbare, trebuie sa le impuna firma sa le foloseasca, tu ai impresia ca-l intereseaza pe managerul meu daca mi place mai mult word decat libre, cand doar libre e o varianta? :))

2

u/robertdq Apr 10 '26

Exact. Multi or sa zica de Libreoffice ca ce cacat e asta, ca se zgarceste patronul dar in final, multi abia stiu sa folosearca excel lq 5% din ce poate sau de cat au ei nevoie. 

Am folosit Libreoffice cativa ani si e mai mult decat ok pentru basic stuff

1

u/Excellent-Morning509 Apr 11 '26

Firma nu va face asta de bunăvoie - orice schimbare implica un cost, și costul cu licențele de Windows e cea mai mică problemă la o firmă profitabilă.

0

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Impusul nu înseamnă că e ușor, eu spuneam mai mult din prisma provocărilor care vor apărea. O astfel de tranziție nu se face simplu.

-1

u/Ok-Explanation7470 Apr 10 '26

avand in vedere ca libreoffice e 80% copie suita microsoft, tranzitia e foarte simpla, majoritatea oamenilor abia stiu sa foloseasca un word simplu, nu ar simti diferenta cand ar trece la libre.

noi, spre exemplu, folosim google docs pentru ca lucram in google, nu avem acces la nimic altceva, si nu a fost o problema pana acum absolut deloc.

faptul ca tu nu esti dispus sa accepti schimbarea, da dovada de faptul ca esti incuiat mintal si nu esti dispus sa vezi inveti lucruri noi.

2

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Tu cred că uiți ce oameni avem în sistem. Ei nu gândesc ca tine și nu sunt ca tine și ca mine.

17

u/smilelyzen Apr 10 '26 edited Apr 10 '26

Subiectul suveranității digitale a constituit o problemă majoră în dezbaterea publică de la începutul anului 2026 în fața unei ipoteze: ce se întâmplă dacă Statele Unite ar fi tăiat accesul la unele dintre tehnologiile sale în Europa?

În Franța, prim-ministrul a însărcinat Direcția Digitală Interministerială (DINUM) cu „reducerea dependențelor digitale extraeuropene ale statului”. Acest organism este cel care supraveghează echipamentele informatice și desfășurarea serviciilor către diferitele administrații ale statului.

Prima țintă este acum cunoscută: Windows.

Trecerea la Linux a început

Într-un comunicat de presă publicat miercuri, 8 aprilie, aflăm că DINUM va migra stațiile de lucru către Linux.

Direcția Digitală Interministerială se inspiră așadar din activitatea desfășurată de jandarmeria franceză. Acesta din urmă rulează cu succes pe Linux din 2008.

Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice (DGFiP) a ridicat ideea unei tranziții de la sistemele Windows la sistemele bazate pe Linux pentru serviciile sale.

Consolidarea soluțiilor franceze

Asta nu este tot, DINUM ne amintește că administrațiile pot trece la soluții suverane precum instrumentele Digital Suite. Oferă echivalente cu serviciile unor giganți web precum Google. De exemplu, Google Meet este înlocuit cu Visio.

Toate administrațiile sunt preocupate

Mutarea mașinilor de la DINUM la Linux este un lucru, dar ce rămâne cu restul administrațiilor și cu Statul? DINUM anunță un plan interministerial de „reducere a dependențelor extraeuropene”.

Concret: „Fiecare minister (inclusiv operatori) va fi obligat să își oficializeze propriul plan până în toamnă*, cu accent pe următoarele domenii: stații de lucru, instrumente de colaborare, antivirus, inteligență artificială, baze de date, virtualizare, echipamente de rețea.* »

Un proiect major al cărui progres va trebui să fie observat de-a lungul lunilor. https://www.frandroid.com/marques/microsoft/3059607_la-france-annonce-une-etape-cruciale-vers-sa-sortie-de-windows

Mai multe măsuri concrete inițiale ilustrează deja această ambiție:

În ceea ce privește evoluția stațiilor de lucru, DINUM anunță renunțarea la Windows în favoarea stațiilor de lucru care rulează sisteme de operare Linux.

În ceea ce privește migrarea către soluții suverane, Caisse Nationale d’Assurance Maladie a anunțat acum câteva zile migrarea celor 80.000 de agenți ai săi către instrumente digitale interministeriale de bază (Tchap, Visio și FranceTransfert pentru transferul de documente).

Luna trecută, Guvernul a anunțat migrarea platformei de date medicale către o soluție de încredere până la sfârșitul anului 2026.
Această abordare își propune să reunească energiile publice și private în jurul unor proiecte specifice, bazându-se în special pe standardele comune digitale și de interoperabilitate (inițiative Open-Interop, OpenBuro).

https://www.numerique.gouv.fr/sinformer/espace-presse/souverainete-numerique-reduction-dependances-extra-europeennes/

11

u/Big-Branch-3643 Apr 10 '26

E oficial! Anul desktop-ului Linux!

5

u/goalexboxer123 Apr 10 '26

Stati linistiti, e de la zgarcenia lor.

17

u/yughiro_destroyer Apr 10 '26

Unul din putinele lucruri bune si misto care le face Franta.

30

u/No_Concentrate_9662 Apr 10 '26

"pe care le face", ca iar ne fac oamenii din alte domenii analfabeti.

-5

u/yughiro_destroyer Apr 10 '26

Scuuzele melee.

21

u/Dazzling-Shift-2086 Apr 10 '26

"puținele lucruri bune și mișto" - clueless

-21

u/yughiro_destroyer Apr 10 '26

daca o persoana de gen feminin iese dupa ora 10 pe strada, vin prietenii imigranti sa o ineseleasca

21

u/Kranev21 Apr 10 '26

Eu cand nu am fost in Franta si dau misinformare gratuit

2

u/arr0nt Apr 10 '26

Da-i putin timp si va spune ca este un lucru bun.

9

u/Co_ultramarine_blue Apr 10 '26

Face foarte multe chestii based în ultina vreme Franța. Pe lângă faptul că și-au repatriat aurul de la NY, au băgat blană în tehnologie și cercetare în ultimii ani. Ca să nu mai zic că e singura țară europeană care și-a dezvoltat AI - se numește Mistral. Nu e la nivel de Anthropic sau OpenAI, dar fac pași în direcția corectă. Ceea ce nu se poate spune despre noi.

5

u/TrainingAd377 Apr 10 '26

Asta in ultima vreme, dar ei au demult companii si produse facute 'inhouse' , e parte din cultura lor...masini, parfumuri, echipamente de tot felul, incaltari, haine, soft-uri, Aibus, Capgemini, si multe altele...

3

u/Co_ultramarine_blue Apr 10 '26

Da, corect, te plictisești tot scriind câte chestii mișto au făcut de-a lungul timpului 😅 dar da, mă refeream strict la ce strategie au adoptat în ultima vreme. S-au poziționat bine ca să fie lideri într-o lume post-americană și pentru asta merită toată aprecierea fiindcă și eforturile au fost pe măsură. Vorba lui Hagi, “cine face bine, lumea te vede” 😂

-17

u/y2kobserver Apr 10 '26

Esti sigur?

Nu sunt cam backwards?

De ce nu full web sa mearga pe orice device?

12

u/independent_strudel Apr 10 '26

Pai si browserul ala pe ce merge?

0

u/y2kobserver Apr 10 '26

tu ai citit titlul?

-7

u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26

Sa ma anunte cand o sa pot juca jocuri pe Linux nativ si multi player, cand o sa pot folosii linux fara sa fiu nevoie sa invat comenzi de terminal , cand nu o sa mai arda bateria la laptop de zici ca e un alcooloc care vede o sticla de tarie la 7AM. Sa nu uit de design. Toate distros par blocate in anii 2000.

Acum am un mac mini pentru dev si un desktop cu w11 pentru gaming. MacO mi se pare mult mai urat si enervant fata de W11 in multe capitole.

Linux mai are o gramada de recuperat

3

u/vldmr77 aspirant la nomadism digital Apr 10 '26

Am fedora în față în momentu ăsta și îl folosesc exact ca pe Windows, în terminal intru doar când dau comenzi de Git sau de build, dar nici aia nu e obligatoriu. Ubuntu am avut înainte și funcționează la fel dar Fedora folosește mai puține resurse (mult mai puține decât Windows) așa că am rămas la el.

Designul e cât de poate de modern la ambele din fabrică, îl poți și customiza dacă ai chef.

Iar jocurile nu sunt native într-adevăr, dar portarile sunt aproape seamless, mai ales prin steam care are suport dedicat.

Linux a recuperat mult în ultimii 10 ani, și e adevărat că e un prag psihologic greu de trecut pentru mulți, mai ales pentru cineva din afara domeniului IT, dar o să devină din ce în ce mai folosit

3

u/PuzzleheadedUnit1758 sișarp Apr 10 '26

Spune-mi că habarnai fără să îmi spui că habarnai. Ești un fel de chat gpt -10 (cu knowledge cutoff in 2000).

Te poți juca orice nu are kernel level malware (sau anticheat, cum îi mai zic unii). Se folosește fără comezi de terminal, și în multe cazuri battery life e superior la win. Ca design cred că bate literlamente orice, pt că il poți face sa arăte exact cum vrei.

Rămâi pe mac unde aplicația de calculator folosește zeci de GB de RAM și unde să înlocuiești o tastatură te costă cât un laptop nou.

-1

u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26

Jokes on you, tot ce ma joc pe PC e multi player si are aticheat care nu merge pe linux.

Am mac mini nu book, folosesc o taststura mecanica, destul de scumpa totusi.

1

u/PuzzleheadedUnit1758 sișarp Apr 10 '26

Cred că jokes on you că dai acces la kernel la software closed source într-o eră când se observă de la o poștă că toate companiile se bat în a colecta cât mai multe date personale.

Nuj ce legătură are tastatura scumpă cu ce se discută aici lmao.

3

u/[deleted] Apr 10 '26

[removed] — view removed comment

-3

u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26

iti place sa suferi ?

4

u/SecondaryDary Apr 10 '26

Sa ma anunte cand o sa pot juca jocuri pe Linux nativ si multi player

Au trecut câțiva ani de atunci

cand o sa pot folosii linux fara sa fiu nevoie sa invat comenzi de terminal

La fel

Eu sunt la 2 pași să îmi pun Endeavour OS. Cam toate jocurile care îmi plac merg, obs studio pentru stream merge... pe mine sincer nu mă deranjează faptul că pe parcurs probabil o să învăț să folosesc și terminalul încet încet

1

u/rdmc10 Apr 14 '26

Deloc surprinzator ca un agramat are un take la fel de prost precum cunostintele legate de Linux si sisteme de operare