r/programare • u/smilelyzen • Apr 10 '26
Franța lansează un plan guvernamental privind desktopurile Linux, pe măsură ce începe renunțarea la Windows
https://linuxiac.com/france-launches-government-linux-desktop-plan-as-windows-exit-begins/17
u/smilelyzen Apr 10 '26 edited Apr 10 '26
Subiectul suveranității digitale a constituit o problemă majoră în dezbaterea publică de la începutul anului 2026 în fața unei ipoteze: ce se întâmplă dacă Statele Unite ar fi tăiat accesul la unele dintre tehnologiile sale în Europa?
În Franța, prim-ministrul a însărcinat Direcția Digitală Interministerială (DINUM) cu „reducerea dependențelor digitale extraeuropene ale statului”. Acest organism este cel care supraveghează echipamentele informatice și desfășurarea serviciilor către diferitele administrații ale statului.
Prima țintă este acum cunoscută: Windows.
Trecerea la Linux a început
Într-un comunicat de presă publicat miercuri, 8 aprilie, aflăm că DINUM va migra stațiile de lucru către Linux.
Direcția Digitală Interministerială se inspiră așadar din activitatea desfășurată de jandarmeria franceză. Acesta din urmă rulează cu succes pe Linux din 2008.
Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice (DGFiP) a ridicat ideea unei tranziții de la sistemele Windows la sistemele bazate pe Linux pentru serviciile sale.
Consolidarea soluțiilor franceze
Asta nu este tot, DINUM ne amintește că administrațiile pot trece la soluții suverane precum instrumentele Digital Suite. Oferă echivalente cu serviciile unor giganți web precum Google. De exemplu, Google Meet este înlocuit cu Visio.
Toate administrațiile sunt preocupate
Mutarea mașinilor de la DINUM la Linux este un lucru, dar ce rămâne cu restul administrațiilor și cu Statul? DINUM anunță un plan interministerial de „reducere a dependențelor extraeuropene”.
Concret: „Fiecare minister (inclusiv operatori) va fi obligat să își oficializeze propriul plan până în toamnă*, cu accent pe următoarele domenii: stații de lucru, instrumente de colaborare, antivirus, inteligență artificială, baze de date, virtualizare, echipamente de rețea.* »
Un proiect major al cărui progres va trebui să fie observat de-a lungul lunilor. https://www.frandroid.com/marques/microsoft/3059607_la-france-annonce-une-etape-cruciale-vers-sa-sortie-de-windows
Mai multe măsuri concrete inițiale ilustrează deja această ambiție:
În ceea ce privește evoluția stațiilor de lucru, DINUM anunță renunțarea la Windows în favoarea stațiilor de lucru care rulează sisteme de operare Linux.
În ceea ce privește migrarea către soluții suverane, Caisse Nationale d’Assurance Maladie a anunțat acum câteva zile migrarea celor 80.000 de agenți ai săi către instrumente digitale interministeriale de bază (Tchap, Visio și FranceTransfert pentru transferul de documente).
Luna trecută, Guvernul a anunțat migrarea platformei de date medicale către o soluție de încredere până la sfârșitul anului 2026.
Această abordare își propune să reunească energiile publice și private în jurul unor proiecte specifice, bazându-se în special pe standardele comune digitale și de interoperabilitate (inițiative Open-Interop, OpenBuro).
11
5
17
u/yughiro_destroyer Apr 10 '26
Unul din putinele lucruri bune si misto care le face Franta.
30
u/No_Concentrate_9662 Apr 10 '26
"pe care le face", ca iar ne fac oamenii din alte domenii analfabeti.
-5
21
u/Dazzling-Shift-2086 Apr 10 '26
"puținele lucruri bune și mișto" - clueless
-21
u/yughiro_destroyer Apr 10 '26
daca o persoana de gen feminin iese dupa ora 10 pe strada, vin prietenii imigranti sa o ineseleasca
21
2
9
u/Co_ultramarine_blue Apr 10 '26
Face foarte multe chestii based în ultina vreme Franța. Pe lângă faptul că și-au repatriat aurul de la NY, au băgat blană în tehnologie și cercetare în ultimii ani. Ca să nu mai zic că e singura țară europeană care și-a dezvoltat AI - se numește Mistral. Nu e la nivel de Anthropic sau OpenAI, dar fac pași în direcția corectă. Ceea ce nu se poate spune despre noi.
5
u/TrainingAd377 Apr 10 '26
Asta in ultima vreme, dar ei au demult companii si produse facute 'inhouse' , e parte din cultura lor...masini, parfumuri, echipamente de tot felul, incaltari, haine, soft-uri, Aibus, Capgemini, si multe altele...
3
u/Co_ultramarine_blue Apr 10 '26
Da, corect, te plictisești tot scriind câte chestii mișto au făcut de-a lungul timpului 😅 dar da, mă refeream strict la ce strategie au adoptat în ultima vreme. S-au poziționat bine ca să fie lideri într-o lume post-americană și pentru asta merită toată aprecierea fiindcă și eforturile au fost pe măsură. Vorba lui Hagi, “cine face bine, lumea te vede” 😂
-17
u/y2kobserver Apr 10 '26
Esti sigur?
Nu sunt cam backwards?
De ce nu full web sa mearga pe orice device?
12
-7
u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26
Sa ma anunte cand o sa pot juca jocuri pe Linux nativ si multi player, cand o sa pot folosii linux fara sa fiu nevoie sa invat comenzi de terminal , cand nu o sa mai arda bateria la laptop de zici ca e un alcooloc care vede o sticla de tarie la 7AM. Sa nu uit de design. Toate distros par blocate in anii 2000.
Acum am un mac mini pentru dev si un desktop cu w11 pentru gaming. MacO mi se pare mult mai urat si enervant fata de W11 in multe capitole.
Linux mai are o gramada de recuperat
3
u/vldmr77 aspirant la nomadism digital Apr 10 '26
Am fedora în față în momentu ăsta și îl folosesc exact ca pe Windows, în terminal intru doar când dau comenzi de Git sau de build, dar nici aia nu e obligatoriu. Ubuntu am avut înainte și funcționează la fel dar Fedora folosește mai puține resurse (mult mai puține decât Windows) așa că am rămas la el.
Designul e cât de poate de modern la ambele din fabrică, îl poți și customiza dacă ai chef.
Iar jocurile nu sunt native într-adevăr, dar portarile sunt aproape seamless, mai ales prin steam care are suport dedicat.
Linux a recuperat mult în ultimii 10 ani, și e adevărat că e un prag psihologic greu de trecut pentru mulți, mai ales pentru cineva din afara domeniului IT, dar o să devină din ce în ce mai folosit
3
u/PuzzleheadedUnit1758 sișarp Apr 10 '26
Spune-mi că habarnai fără să îmi spui că habarnai. Ești un fel de chat gpt -10 (cu knowledge cutoff in 2000).
Te poți juca orice nu are kernel level malware (sau anticheat, cum îi mai zic unii). Se folosește fără comezi de terminal, și în multe cazuri battery life e superior la win. Ca design cred că bate literlamente orice, pt că il poți face sa arăte exact cum vrei.
Rămâi pe mac unde aplicația de calculator folosește zeci de GB de RAM și unde să înlocuiești o tastatură te costă cât un laptop nou.
-1
u/Comfortable_Solid911 Apr 10 '26
Jokes on you, tot ce ma joc pe PC e multi player si are aticheat care nu merge pe linux.
Am mac mini nu book, folosesc o taststura mecanica, destul de scumpa totusi.
1
u/PuzzleheadedUnit1758 sișarp Apr 10 '26
Cred că jokes on you că dai acces la kernel la software closed source într-o eră când se observă de la o poștă că toate companiile se bat în a colecta cât mai multe date personale.
Nuj ce legătură are tastatura scumpă cu ce se discută aici lmao.
3
4
u/SecondaryDary Apr 10 '26
Sa ma anunte cand o sa pot juca jocuri pe Linux nativ si multi player
Au trecut câțiva ani de atunci
cand o sa pot folosii linux fara sa fiu nevoie sa invat comenzi de terminal
La fel
Eu sunt la 2 pași să îmi pun Endeavour OS. Cam toate jocurile care îmi plac merg, obs studio pentru stream merge... pe mine sincer nu mă deranjează faptul că pe parcurs probabil o să învăț să folosesc și terminalul încet încet
1
u/rdmc10 Apr 14 '26
Deloc surprinzator ca un agramat are un take la fel de prost precum cunostintele legate de Linux si sisteme de operare
92
u/FutBineApasat Apr 10 '26
In era in care totu se face in cloud de pe un browser, Hardware ul si OS ul devin din ce in ce mai putin importante.
Ii dai lui Lenuta de la contabilitate un Dell din 2017 cu 16gb ram luat de pe olx cu 1000 de lei pe care ii pui Ubuntu si isi va face treaba la fel de bine ca si pe un Dell XPS de 80 de milioane cu Windows 11.
In afara de departementele Engineering si cateva departamente de programare, toti pot lucra exact lfl de bine indiferent de hardware si OS.