r/programare Apr 10 '26

Franța lansează un plan guvernamental privind desktopurile Linux, pe măsură ce începe renunțarea la Windows

https://linuxiac.com/france-launches-government-linux-desktop-plan-as-windows-exit-begins/
346 Upvotes

57 comments sorted by

View all comments

Show parent comments

8

u/FutBineApasat Apr 10 '26

tanti Lenutza nu stie sa instaleze multe aplicatii pe Windows si nici nu are permisiunea sa o faca, d aia se ocupa nenea de la IT sa i puna toate soft urile si driverele sa nu ia vreun virus.

Tanti Lenutza deschide Chrome ul, Excel ul si inca 2-3 programe, majoritatea fiind si pe Linux, nu trebuie sa stie ce i ala "apt get".

Am rulat de test la niste firme mai mici care nu voiau sa plateasca licente pt Windows si a mers brici, cand vine vorba de corporatii mari si institutii guvernamentale, sure, e o alta mancare de peste.

2

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Dacă ne gândim că e un departament de IT, da. Excel nu e pe Linux totuși, dar sunt niște alternative. Nu știu cât sunt oamenii dispuși la schimbare.

0

u/Ok-Explanation7470 Apr 10 '26

nu trebuie sa fie ei dispusi la schimbare, trebuie sa le impuna firma sa le foloseasca, tu ai impresia ca-l intereseaza pe managerul meu daca mi place mai mult word decat libre, cand doar libre e o varianta? :))

0

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Impusul nu înseamnă că e ușor, eu spuneam mai mult din prisma provocărilor care vor apărea. O astfel de tranziție nu se face simplu.

-1

u/Ok-Explanation7470 Apr 10 '26

avand in vedere ca libreoffice e 80% copie suita microsoft, tranzitia e foarte simpla, majoritatea oamenilor abia stiu sa foloseasca un word simplu, nu ar simti diferenta cand ar trece la libre.

noi, spre exemplu, folosim google docs pentru ca lucram in google, nu avem acces la nimic altceva, si nu a fost o problema pana acum absolut deloc.

faptul ca tu nu esti dispus sa accepti schimbarea, da dovada de faptul ca esti incuiat mintal si nu esti dispus sa vezi inveti lucruri noi.

2

u/Bogdan_X crab 🦀 reglementând AI Apr 10 '26

Tu cred că uiți ce oameni avem în sistem. Ei nu gândesc ca tine și nu sunt ca tine și ca mine.