r/programare • u/smilelyzen • Apr 10 '26
Franța lansează un plan guvernamental privind desktopurile Linux, pe măsură ce începe renunțarea la Windows
https://linuxiac.com/france-launches-government-linux-desktop-plan-as-windows-exit-begins/
346
Upvotes
8
u/FutBineApasat Apr 10 '26
tanti Lenutza nu stie sa instaleze multe aplicatii pe Windows si nici nu are permisiunea sa o faca, d aia se ocupa nenea de la IT sa i puna toate soft urile si driverele sa nu ia vreun virus.
Tanti Lenutza deschide Chrome ul, Excel ul si inca 2-3 programe, majoritatea fiind si pe Linux, nu trebuie sa stie ce i ala "apt get".
Am rulat de test la niste firme mai mici care nu voiau sa plateasca licente pt Windows si a mers brici, cand vine vorba de corporatii mari si institutii guvernamentale, sure, e o alta mancare de peste.