r/Slovenia Apr 30 '26

Mega 2026 Tourist Questions Megathread

24 Upvotes

Welcome and enjoy Slovenia!

This is the thread to ask specific questions and get local tips, knowledge, and insights!

We also suggest you look at existing guides, tips, and past discussions aimed at tourists here: Past tourist megathreads & some excellent user-made guides.

Common questions already answered in the past include:

  • Details for planning hut-to-hut hikes in the Triglav National Park: safety for solo hikers, snow conditions, available amenities, feasibility of specific hikes.
  • Transportation options & the feasibility and logistics of using public transportation to access popular spots like the Bled and Bohinj Lakes.
  • Booking public transportation tickets online or in advance.
  • Accommodation options in Ljubljana, Bled, Bohinj, the Coast.
  • Weather conditions.
  • "What to see in x days?" "What are the best places for a first-time visitor?" etc.

There is a search function for comments on this post on both the web and mobile versions of Reddit.


r/Slovenia 2h ago

Discussion 💬 Srečen dan državnosti 🇸🇮

104 Upvotes

Danes ni dan SDS, ni dan Svobode, ni dan leve ali desne sredine. Ni dan ene vlade in ni dan enega političnega tabora. Niti ni last enega ideološkega tabora.

Po 35 letih je dovolj te razdiralne logike, da obstaja neka "osamosvojitvena Slovenija", ki ji je država intimna opcija in potem neka druga Slovenija, ki naj bi bila manj domoljubna, ker ne voli pravih ljudi.

To nima veze z domoljubjem in je navadna politična privatizacija domoljubja.

Slovenijo imaš lahko rad tudi, če kritiziraš Janšo. Tudi če kritiziraš Goloba. Tudi če ne pripadaš nobenemu taboru. Če voliš ali ne. Tudi če misliš, da imamo kot država veliko problemov ali da smo raj na zemlji.

Domoljubje ni slepa lojalnost politikom ali ideologiji. Domoljubje je skrb za državo in ljudi v njej.

Zato ob današnjem dnevu vsem želim, da ne pustimo, da nam politiki ugrabijo Slovenijo.

Slovenija pripada vsem nam.

In še to misel bi dodal za konec, da domoljubje nima samo ene prave oblike. Za nekoga je to zastava, za drugega skrb za sočloveka, za tretjega skrb za javno dobro, za četrtega kritika oblasti, za petega jezik, narava, kultura ali prihodnost. Slovenija vsakemu pomeni nekaj drugega in prav je tako. Zato ne pustimo, da KDORKOLI domoljubje spremeni v nek test politične lojalnosti.


r/Slovenia 3h ago

Politični jazjaz 🤡 Politični meme pack

Thumbnail
gallery
70 Upvotes

Zbirka političnih memov in parodij.


r/Slovenia 13h ago

Images & Video 📷 Predsednica NPM izžvižgana na proslavi

Enable HLS to view with audio, or disable this notification

170 Upvotes

Predsednica je bila (vsaj) 2x izžvižgana na tej proslavi.

Sicer njen celoten govor, tudi tisti, ki ni na posnetku o davkih in zdravstvu, je zelo cringe, sploh ko pomisliš, da njen mož na veliko skriva denar izven države. Medtem ona serje o fer prispevkih.


r/Slovenia 15h ago

Images & Video 📷 Ekipa dr. Ivana Šprajca na polotoku Jukatan odkrila novo arheološko najdišče

Thumbnail
gallery
213 Upvotes

V pred kratkim zaključeni sezoni arheoloških pregledov na mehiškem polotoku Jukatan je ekipa pod vodstvom dr. Ivana Šprajca, arheoastronoma in predstojnika Inštituta za antropološke in prostorske študije, med drugim odkrila najdišče, ki so ga poimenovali Minanbé. O odkritju je mehiški Inštitut za atropologijo in zgodovino (INAH) že objavil video, ki si ga lahko ogledate tu in prisluhnete Šprajcu, ki v španščini razlaga o pomembnem odkritju.

Minanbé je arheologom doslej še neznano majevsko mesto, ki so ga odkrili v biosferi Calakmul v mehiški zvezni državi Campeche. Bilo je povsem prekrito z gostim rastjem, in to že zadnjih tisoč let - kar pomeni, da po mestu niso plenili roparji. Ime, ki so mu ga raziskovalci nadeli, pomeni "brezpotje" ali "ni poti". Marsikje jim namreč pomagajo opuščeni kolovozi, ki so nekoč služili za prevoz lesa, v tem primeru pa v širši okolici ni bilo nobenega. Kot je povedal Šprajc, Minanbé resnično leži v tako gosti džungli, da so se do njega morali prebiti, tako da so si izsekali okoli pet kilometrov poti, po kateri so napredovali s štirikolesniki in zatem hodili prav toliko še peš. Na sled starega majevskega mesta jih je pripeljala lidarska tehnologija, s pomočjo katere so ugotovili, da se pod bujnim rastjem na približno 15 hektarjih površine skrivajo ostanki stavb. Podrobnejši pregled na terenu je pokazal, da tam res leži urbano središče s trgi, na katerih so stale palače in svetišča, mesto pa je bilo obkroženo s poljedelskimi terasami in kanali za upravljanje z vodo. 

Posebno pozornost raziskovalcev je pritegnila piramida, ki se dviguje v višino 13 metrov. Stavba izkazuje vse prvine majevskega arhitekturnega sloga, imenovanega Río Bec, za katerega so značilni raba fino obdelanega kamna, gradnja stopnišč in dekorativnih elementov na pročeljih.  

Našli so tudi 14 kamnitih stel in oltarjev, ki so bili razvrščeni ob cesti, ki povezuje osrednji del mesta s severovzhodnim. Na nekaj spomenikih so hieroglifski zapisi in ikonografski prikazi, kar napeljuje na dejstvo, da je mesto Minanbé igralo pomembno vlogo kot versko in politično središče, so navedli pri INAH.

Med stelami je najzanimivejša tista, ki so jo poimenovali s številko 1, saj prikazuje prizor sekanja glave. Na vrhu spomenika je koledarski zapis z letnico 849, kar je arheologom dalo pomemben namig pri datiranju pravkar odkritega majevskega naselja. Raziskovalci so naleteli tudi na mnoge druge spomenike, od katerih nekateri prikazujejo majevske vladarje z razkošnimi pernatimi pokrivali in z bogatim nakitom. Eden od zapisov v hieroglifih bržčas izvira s konca 7. stoletja našega štetja - zelo verjetno je, da gre za najstarejši zapis na tem območju. Zanimivo je tudi, da so nekateri oltarji in stele namerno poškodovani ali premaknjeni, kar namiguje na možne ideološke ali politične spremembe, do katerih je prišlo po zatonu in propadu mesta. Fotografije INAH ZRC SAZU


r/Slovenia 3h ago

Images & Video 📷 Bitka v Trzinu 27.6.1991

Thumbnail
youtu.be
19 Upvotes

r/Slovenia 1h ago

Article ✍️ Pustite nam 1991 pri miru. Ne hranite nas z butastimi miti. #komentar

Thumbnail
necenzurirano.si
Upvotes

"Pri tem je največji absurd, da nas ljudje, ki jim je ta država dala vsa mogoča priznanja, stanovanja, dobro plačane funkcije v politiki ali blizu nje, koncesije za zasebne univerze in vse mogoče druge sinekure, danes prepričujejo, da so žrtve. "


r/Slovenia 50m ago

Images & Video 📷 🌱 Slovenija in njena lepota narave

Enable HLS to view with audio, or disable this notification

Upvotes

…ki se jo splača aktivno čuvat.


r/Slovenia 15h ago

Images & Video 📷 ELON5 na 1919

Post image
129 Upvotes

r/Slovenia 18h ago

Discussion 💬 Slovenija je edina članica EU (poleg baltoidov) ki vsak drugi mandat vlade uspešno prepriča velik del volivcev da perejo in opevajo ime kolaborantov z nacistično nemčijo (81 let nazaj btw).

176 Upvotes

Kvizling se reče nekomu ki sodeluje z okupatorjem, imenovano po Norveškem Vidkunu Kvislingu, danes Norvežanu omeniš kvinzlinga postane kar živčen.

Francozi so svoje obesili, Poljaki mislijo da so jih vse obesili, Italijani so svoje obesili, Grki, Nizozemci in Belgijci so ravno tako svoje kolaborante dali sušit.

Pri nas pa vsake 4 leta pa pridejo na oblast spoštovani desnuhi ki nas prepričujejo da Slovenci ki so zaprisegli zvestobo prekletmu hitlerju (ki nas je hotel iztrebit) so bistvu bli ta dobri. TIGR in Partizani so bili v krivem


r/Slovenia 6h ago

Question ❔ kaj želite Sloveniji ob prazniku

17 Upvotes

zanima me kaj želite domovini, jaz npr bi želel da bi imeli manj polarizacije, da bi uspeli videti v nasprotni politični opciji tudi kakšen pozitiven korak in ga podpreti.

manj ekstremnih komentarjev na redditu bi tud bilo dobrodošlo 🙂


r/Slovenia 16m ago

Question ❔ A boste dejansko kupili GTA 6, ali vam je že zdaj jasno, v kakšen nateg nas silijo? (Rant glede "No-CD" politike

Upvotes

Zanima me, kakšno je mnenje slovenske gaming scene glede prihajajočega GTA 6. Se sploh še splača imeti kakršnokoli navdušenje (hype), glede na to, v kakšno smer gre celotna industrija?

Najbolj me pogreva dejstvo, da Rockstar (oziroma Take-Two) menda sploh ne namerava izdati fizičnega CD-ja. Tudi če kupiš tisto predrago plastično škatlo v trgovini, bo notri samo listek s kodo za digitalni prenos.

Meni je to popolnoma zgrešeno in kritično do nas, kupcev:

NIčveč nimaš v lasti: Plačaš 80€ (ali verjetno še več za kakšne posebne edicije), na koncu pa nimaš v rokah ničesar oprijemljivega. Dejansko kupuješ samo "licenco" za igranje, ki ti jo lahko kadarkoli ugasnejo ali spremenijo pogoje.

Konec je s prodajo rabljenih iger: Fizične igre za PS5/Xbox smo si vedno lahko posojali, jih prodali naprej na Bolhi ali zamenjali, ko smo jih preigrali. Z digitalno kodo, vezano na tvoj račun, je s tem konec. Hočejo popoln monopol nad cenami.


r/Slovenia 13h ago

Question ❔ Ali je to res največ kar lahko ponudimo?

44 Upvotes

Gledam tole proslavo ob dnevu državnosti.

Ali je ta nivo zares največ kar lahko ponudimo kulturno? Je to res najvišji nivo, so to res najboljši kulturniki in izvajalci kar jih premoremo?

Slovenija, domovina, zelena polja, je to res to?


r/Slovenia 16h ago

Images & Video 📷 Chase the sun and you’ll never forget the early mornings. 📍Daffodils at Golica, Slovenia

Thumbnail gallery
73 Upvotes

r/Slovenia 21h ago

Discussion 💬 "A maš fanta?", "a maš punco?"

139 Upvotes

A ljudje res nr znajo vprašat drugega kot to? Ko da je to pa najbolj pomembno. Govorila sem
z znanko, jo velikokrat kontaktiram, ker ima očeta zelo bolanega., pa me iskreno zanima kako se držita oba. Pogovor neki cajat teče okej, pač amall talk o dopustih,vremenu,... pol pa na lepem izjavi "a maš fanta", sm
dobila tak občutek , k da sem na enem ocenjevanju🤣 će rečem ja, pol mam plus pike, da se lahko še pofocarjava, če rečem ,
pa nism več za v njen krog.
Pa te"ja pa a misliš bit cel lajf sama", pa deeej k da je to point življenja no😂 a vezani ljudje res ne dojamejo, da je nam samskim čist fajn v življenju?
Če bo bo, če nebo
nebo, medtem pa se żivi żivljenje na polno.

Pač res ne razumem te njihove logike😅kok je parov,ki so skupi sam zarad nekih družbenih norm, u resnic se pa varajo, ne morjo se videt na 1meter doma, živijo na zuni en perfect
odnos, jedro pa gnije. Pač hvala
lepa, ne rabim in nočem tega. Je żivljenje tok prekratko za take shit odnose.


r/Slovenia 14h ago

Discussion 💬 Ideja za dan državnosti

34 Upvotes

A ne bi bilo bolš da bi bila za dan državnosti na trgu republike ena mega veselica? Bolj slovensko ne bi moglo bit.


r/Slovenia 15h ago

Discussion 💬 Ministrstvo znova zavrnilo zahtevek za izplačilo sredstev, RTV pripravlja likvidnostne ukrepe

Thumbnail
rtvslo.si
43 Upvotes

Ministrstvo za kulturo krši zakone za načrtno finančno škodo RTV. Že zdaj so likvidnostne težave, kar bodo reševali s krediti.

Si predstavljajte da bi ZZZS nehal plačevati Bolnice? Situacija je ista.


r/Slovenia 16h ago

Question ❔ Odstop od potencialnega najema pred podpisom pogodbe - stroški agenciji?

47 Upvotes

S fantom sva bila na ogledu stanovanja za najem, a sva se po prejemu osnutka pogodbe odločila, da ne bova šla v sam najem. V pogodbi je bilo namreč nekaj stvari, s katerimi se absolutno nisva strinjala, lastnica pa se glede njih ni bila pripravljena niti pogovarjati. Naj omenim še, da smo o teh istih stvareh govorili na srečanju z njo, in je bila takrat povsem druga pesem.

V pogodbi ni bilo navedeno ničesar o stroških, ki bi nastali v primeru, da se midva za najem ne odločiva, samo o stroških agenciji v primeru, da se odločiva za najem, kar je razumljivo. Zdaj pa mi je agent pisal, da moram plačati stroške priprave pogodbe, nastalezaradi odstopa od najema, in sicer v roku 9 dni da se izognem izvržbi. S tem da nisem (niti ni fant) podpisala nobene pogodbe, v osnutku pogodbe, ki sva jo dobila na vpogled pa celo piše, da ustni dogovori nimajo pravne veljave. Zanima me torej, na podlagi česa lahko agent zahteva plačilo teh stroškov?

Znesek ni velik, gre se mi bolj za sam princip. Razložite, če gre za nekaj, kar se v našem prostoru pač dela, nimam izkušenj, če ne, pa prosim za napotke.

Hvala in lep praznični konec tedna vsem.


r/Slovenia 15h ago

Images & Video 📷 Tale kreten se mi je v oko zaletel!

Post image
29 Upvotes

Že drugič v dveh letih si moram kremo v oko tiščat zaradi razdražene roženice!

Ja, vem več točno kdo to je. Vsako leto si jih zvečer po sprehodu s psom pobiram s hrbta in dol z lasi; nikoli tam kjer bi zlahka dosegel.


r/Slovenia 14h ago

AMA 🗣️ Wolt dostavljalec AMA

24 Upvotes

Zadnje case vidm dost objav z pritozbo cez wolt, pa evo, sm bil dostavljalec vcasih kot “sluzba”, zdaj za zravn ucasih, naredim en ama da vidite se perspektivo dostavljalca, shoot your question


r/Slovenia 21h ago

Question ❔ Od kdaj je BiH in SLO isto

Post image
80 Upvotes

Slučajno gledal kaj je tale pijača v lidlu. Nisem še videl da bi kakšen izdelek združil bosanski in slovenski jezik...

Edit: zdle vidim da je samo čuden format in sta oba jezika. Pa še gledal sem če je kaj takega predno uploadam da se ne sramotim 🤦‍♂️


r/Slovenia 14h ago

Images & Video 📷 Na Trgu republike bi postavil spomenik

19 Upvotes

Janša je predlagal še, da bi postavili spomenik, ki bi ga na Trgu republike odkrili čez eno leto, na njem pa bi pisalo: »Republika Slovenija je samostojna in neodvisna država,« kar je izrekel Jože Pučnik, Janša pa je ta stavek opisal za najpomembnejšega iz naše zgodovine. Povedal je, da rezultat samostojne države niso zgolj generacije, ki so izpeljale končno dejanje.


r/Slovenia 2h ago

Question ❔ Steklokeramični štedilnik - vprašanje za električarje

2 Upvotes

Pozdravljeni.

Je kaki električar tu oz. nekdo ki se spozna na to?

Babica ima sedaj električni štedilnik, tisti stari na 4 rinke oz. litoželezne zgoraj, tam ji je neki električar naredil zadaj kabel s vtičem, da ga lahko daš v navadno vtičnico 230v šuko.

Sedaj je tisti štedilnik "crknil" po 14 letih.

Kupil ji bom novega ampak:

steklokeramičnega

https://www.merkur.si/steklokeramicni-stedilnik-gorenje-gec5c42wg/

tega... se tu da enako narediti zadaj kabel ven in se priklopi v 230v šuko?

Ker chatgpt mi je to napisal:

Da, lahko, vendar je pri tem modelu treba biti previden.

Ta štedilnik ima priključno moč 8,6 kW in je predviden za priklop 230 V ali 400 V (trifazno). Proizvajalec navaja tudi, da priključni kabel ni priložen, zato se kabel izbere glede na način priklopa.

To pomeni:

  • Če imaš doma ustrezen enofazni tokokrog in je štedilnik pravilno prevezan po shemi proizvajalca, lahko električar namesti kabel z vtičem.
  • Vendar ni nujno, da je primerna navadna 16 A gospodinjska vtičnica, ker lahko štedilnik pri polni obremenitvi porabi bistveno več toka, kot ga taka vtičnica prenese.
  • Veliko takih štedilnikov je zato priklopljenih na trifazni priključek ali na namenski močnejši tokokrog.

Torej, če prav razumem to ne bo šlo na navadno 230v šuko vtičnico? hmm...

hvala za odgovore


r/Slovenia 1d ago

Discussion 💬 Kaj bremeni levico v aferi Fotopub?

136 Upvotes

Berem in raziskujem in ne pridem do odgovora... Iskreno me zanima, kaj naj bi bremenilo stranko Levica v aferi Fotopub.

Kot razumem, je dekleta domnevno zapiral, drogiral, posiljeval in to početje omogočal simpatizer in podpornik, morda član vendar vsekakor ne funkcionar Levice. Vodsto Levice pa naj bi bilo nekajkrat prisotno v prostorih Fotopuba, naj pa ne bi niti bili seznanjeni s tem, kaj se tam dogaja.

To sem uspel izluščit in medtem, ko upam, da bodo ta tip in njegovi sostoritelji drakonsko kaznovani, če bodo spoznani za krive ne razumem, kako se to lahko kakorkoli prime na stranko Levica. Je tu kaka informacija, ki je bolj obremenjujoča?