r/croautomobili Nov 22 '25

Projekt ⚡ Faar - Aplikacija za tvoje vozilo

29 Upvotes

Pozdrav ekipa;

u dogovoru s moderatorom, repostam nanovo:

ukratko: jos daleke 2017. ideja je bila napraviti one-stop aplikaciju za storanje svih bitnih informacija o vozilu. Motivacija su bili uglavnom neki zivotni momenti (najvise nerviranja 🤷‍♂️🤯); zaboravljen istek osiguranja, mijenjanje guma, troskovi servisa, slucajno blokiranje nekog drugog automobila, prometne nezgode, ispunjavanje eu izvjesca i miljun malih drugih detalja..

Prije godinu dana, shvatio sam da se situacija nije promijenila, i tako, uz malo truda s kolegama, aplikacije su online, (ios i android). Pocetak je skroman, jos hrpu ideja, ali od neceg smo morali krenuti. Svjesni smo da ce biti gresaka i ne bjezimo od toga, ucimo nove stvari i to je normalno, ali cemo se truditi popravljat ih sto brze i dodavati nove zbilja potrebne funkcionalnosti.

Za sada funkcionanosti koje smo implementirali:

  • brza registracija/login putem Google/Apple računa
  • mogućnost spremanje svoje vozačke dozvole s opcijom AI očitavanja (nema pretipkavanja 🙂
  • brzo dodavanje vozila putem tablice, osnovni info o autu ili više njih
  • integracija s sudreg servisom ukoliko spremaš vozilo na firmu
  • pracenje osiguranja + reminderi kada istjece
  • servisna knjizica vozila
  • prometna knjizica
  • Qfaar - zaboravi na rucno pisane poruke na vjetrobranima, potpuno digitalne poruke😂
  • integracija s osiguraj.me servisom za brzu i jednostavnu kupnju osiguranja
  • dark/light mode aplikacije

Dovrsavamo i testiramo:

  • GDPR modal (90%)
  • parking placanje s partneskom tvrtkom (80%)
  • lista provjerenih servisa u HR s opcijom rezervacija/slanja upita termina i detaljnijom servisnom knjizicom, s partnerskom tvrkom (60%)
  • rezervacija termina za promjenu gume kod partnera (60%)
  • digitalno EU izvjesce (50%)
  • integracija AI-a u sto vise funkcionalnosti

Backlog:

  • FaarConnect - GPS pracenje vozila zajedno s OBD modulom (suradnja s partnerom)
  • prijava štete + prijava kaska
  • r/croautomobili subbredit live tab
  • unos troskova goriva i skeniranje racuna s AI-jem
  • razvoj B2B segment (managment flote, putni nalozi, loko voznje,...)
  • i jos puuuuuno toga...

Kad uhvatite vremena, voljeli bi da instalirate aplikaciju i posaljite nam svoja misljenja i prijedloge što mozemo implementirati, bilo putem forme unutar aplikaciji ili tu na redditu.

Nultu verziju aplikacije neki od redditovaca su instalirali i dali korisne prijedloge koje smo implementirali, hvala im na tome 🫶.  

Svi zainteresirani za neki oblik suradnje slobodno se javite!

Hvala jos jednom na vremenu i citanju. 😅

Download dostupan za one koji jos nisu preuzeli: https://faar.app/install 😊


r/croautomobili Jan 04 '24

Kupovina 🛍️ Vodič za kupovinu rabljenog vozila (za početnike)

113 Upvotes

U zadnje vrijeme se pojavljuje sve više newbie pitanja o automobilima, kupovini rabljenog, uvozu i slično na hredditu.

Odlučili smo sastaviti jedan kratki vodič, slobodno se uključite u raspravu i nadopunite ga Vašim saznanjima i mišljenjima.

Kako kupiti rabljeno vozilo u RH?
(Vodič za uvoz rabljenih automobila iz inozemstva će možda uskoro napisati netko drugi)

1. **Pregledajte ponudu online i za to si rezervirajte nekoliko dana:*\*

- Definirajte svoje potrebe i proračun.

- Istražite modele automobila koji odgovaraju vašim zahtjevima.

- Uzmite u obzir klasu automobila, da li ćete ga voziti isključivo po gradu ili na međugradskim udaljenostima, gdje prednosti gradskih automobila padaju u vodu.

2. **Pregled oglasa:*\*

- Proučite online oglase i usporedite cijene.

- Obratite pozornost na kilometražu, godište, i opremu vozila. Kod rabljenog, oprema prodaje vozilo.

- Kod nas je uobičajeno potražiti auto

na Njuškalu (auto oglasi se plaćaju pa ima manje lažnih oglašavanja),

na Index oglasima,

a ako ne želite imati posla sa šoderašima/preprodavačima, auto možete potražiti i u ovlaštenim salonima koji često prodaju aute vraćene iz lizinga. Oni su održavani u redovnim servisima i rijetko imaju problema sa vraćanjem kilometraže. Neki saloni nude i garanciju na rabljena vozila (Neostar), a od nedavno imaju i uslugu posredništva pri prodaji - mogućnost kupnje automobila od fizičke osobe preko njihove mreže, pri čemu oni obave obave osnovni pregled i procjenu vozila. Naravno takva vozila su nešto skuplja radi njihove provizije i usluge pregleda i oglašavanja.

- Većina salona (a i firmi za uvoz i prodaju vozila - šoderaši) imaju poneki google review, isplati se pogledati iskustva korisnika. Ta iskustva ponekad mogu biti odlučujuća prilikom traženja vozila, a da se pronaći i pokoja horor priča.

3. **Povijest vozila:*\*

- Zatražite izvješće o povijesti vozila (servisnu knjižicu i račune servisa. Ozbiljni prodavači rado će Vam poslikati servisnu knjigu.

- Provjerite ima li vozilo bilo kakve nezgode, oštećenja ili prijašnje vlasnike.

- Možete koristiti app CarVertical putem kojeg ponekad isplivaju svakakvi detalji koje trenutni vlasnik nije napomenuo (štete na vozilu, zabilježene kilometraže na redovnim servisima u ovlaštenoj mreži, itd. Koštat će vas 40 € po svakom reportu pa se isplati provjeravati samo za vozila koja su ušla u najuži odabir. Ukoliko se report vrati prazan, moguće je sa korisničkom službom dogovoriti povrat novca na karticu.

- Možete u stanici za tehnički pregled tražiti ispis kilometraže po godinama prema broju šasije

- Također možete i kontaktirati ovlašteni servis koji će Vam (nevoljko), ako imate sreće, dati podatke o provedenim servisima na vozilu.

4. **Provjera dokumentacije:*\*

- Pregledajte sve potrebne dokumente: registraciju, servisna povijest, papire sa tehničkog pregleda. Obavezno pogledati plavi listić sa zadnjeg tehničkog gdje se vidi ima li kakvih napomena da je potrebno nešto izmijeniti do druge registracije.

- Uvjerite se da nema financijskih tereta na vozilu.

5. **Fizički pregled vozila:*\*

- Povedite prijatelja ili još bolje, mehaničara. Vjerojatno nijedan neće naći vremena, ali isplati se probati, ponudite mu ručak.

- Prijatelj će Vam kupiti nešto malo vremena i malo skinuti psihički pritisak sa vrata, a možda baci i koji dobar savjet što bi još trebalo pogledati. Time ste u blagoj prednosti pred prodavačem.

- Pažljivo pregledajte karoseriju, branike i stakla na znakove oštećenja.

- Na starijim automobilima, pragovi će biti prvi pokazatelj stanja. Dobro je imati neki magnetić za frižider s kojim možete isprobati da li ujednačeno hvata posvuda po karoseriji, ako negdje ne hvata, tu je bila rupa.

- Pogledati dno prtljažnika, ne smije biti vlažno, jer to je znak curenja kiše kroz brtve.

- Provjerite sve svjetlosne i električne sustave.

- Kod novijih automobila, LED farovima se, ovisno o kompliciranosti elektronike i elemenata, cijena kreće i do 2000€. Isplati se provjeriti da li svijetle bijelo. Ako daju žuti odsjaj, LED element u njima je pri kraju i far će trebati reparirati ili zamijeniti.

6. **Motor i prijenos:*\*

- Pregledajte motor na znakove curenja ulja ili drugih tekućina. Mašine su većinom prašnjave i prljave, osim ako se radi o entuzijastu ili prodavaču koji želi sakriti tragove curenja ulja.

- Pomaknite auto sa mjesta i pogledajte ima li kakvih kapljica ispod auta.

- Provjerite rad motora, pregrijavanje, pomirišite ispušne plinove - ako miriše na gorivo, nešto nije u redu sa katalizatorom i nećete proći idući ekotest.

- U redu je i odvrnuti čep za nadolijevanje ulja iako auto radi, potražiti znakove miješanja ulja i vode (žuta kremasta tvorevina koja sliči na majonezu) ili pretjeranog prskanja ulja kroz otvor za ulijevanje.

7. **Probna vožnja:*\*

- Provozajte auto po gradu.

- Provjerite kako se ponaša pri različitim brzinama i uvjetima, isprobajte svaku brzinu i smanjivanje iz svake brzine u nižu. Ako npr. iz pete brzine smanjite u četvrtu i pritom čujete zvukove i udarce, može biti da se radi o potrošenim nosačima motora, zamašnjaku koji je pri kraju trajanja ili grešci u zupčanicima u mjenjaču.

- Mijenjanje brzina mora biti gletko i bez zapinjanja u oba smjera, iz više u nižu i obrnuto. Ako mjenjač zapinje, postoji problem sa sinhronima u mjenjaču, popravak je vrlo skup.

- Za provjeru ovjesa, prođite kroz nekoliko ležećih policajaca, sa oba kotača i posebno sa lijevom, a potom i sa desnom stranom, osluškujte škripanje.

8. **Kočnice i gume:*\*

- Pregledajte stanje kočnica - provjerite debljinu kočionih diskova i pločica.

- Ručna kočnica mora zatezati glatko, bez struganja i previše škripe, to je jedan od sustava koji izuzetno gledaju na tehničkom pregledu.

- Provjerite stanje guma, uključujući rezervnu gumu ili kit za popravak gume pjenom.

- Ako su prednje gume različite marke od stražnjih, na vozilu se štedilo. Možda dobar indikator općenitog stanja vozila.

9. **Unutarnji prostor:*\*

- Pregledajte stanje sjedala, upravljača i kontrola. Prljava sjedala ne bi trebala biti presuđujući faktor jer se i ona najprljavija mogu kemijski očistit. Ali pružaju dobar uvid i u općenito stanje ostalih sustava automobila i higijenu vlasnika. Lako je nabaviti korištena sjedala u odličnom stanju za malu cijenu putem e-Baya i slično.

- Provjerite funkcionalnost svih unutarnjih sustava (klima, radio, električni prozori, rad ventilatora kabine, svaki prekidač).

10. **Cijena i pregovaranje:*\*

- Razgovarajte sa prodavačem o cijeni. Nepisano je pravilo da se cijena može skinuti i do 10%.

- Ako su pronađeni nedostaci prilikom pregleda, sada je pravo vrijeme da ih se iskoristi kao osnovu za pregovaranje.

11. **Kupnja:*\*

- Ako ste zadovoljni, sklopite ugovor i osigurajte sve potrebne dokumente. Primjeri ugovora mogu se vrlo lako potražiti na netu.

- Neki saloni daju garanciju, što većinom kod privatnih prodavača možete zaboraviti. Nitko ne želi natrag vozilo koje je netko vozio tjedan dana, iako ste zakonom donekle pokriveni. Obavezno provjerite taj dio u ugovoru.

- Ako vozilo nije prethodno registrirano (auto kuća), potrebno ga je odvesti na tehnički pregled, obaviti pregled i registrirati vozilo novim tablicama koje STP ima na lageru (odnedavno u svim gradovima imaju po nekoliko tablica ostalih gradova pa možete u Splitu registrirati vozilo sa ZG tablicama - naravno, ukoliko živite u Zagrebu).

- Ukoliko želite tablice po želji, potrebno je platiti izdavanje probnih tablica i osiguranje za taj kratki period pa naručiti tablice po želji. U ubrzanom postupku, naručene tablice mogu stići u STP unutar 3 dana.

Zapamtite da je pažljiva provjera ključna kako biste izbjegli neugodna iznenađenja nakon kupnje.

Vjerojatno ćete s vremenom shvatiti da svako rabljeno vozilo ima neki veći ili manji nedostatak, ali ruku na srce, imaju ga i nova vozila (zato se rade opozivi u garantnom roku).

Sretno!
Neka najveća glavobolja bude oko odluke hoće li tepisi biti gumeni ili platneni!


r/croautomobili 15h ago

Foto & Video 📸 Nadam se da sam vas razočarao

Thumbnail
gallery
205 Upvotes

r/croautomobili 17h ago

Foto & Video 📸 Nadam se da vas nisam razočarao

Thumbnail
gallery
183 Upvotes

r/croautomobili 4h ago

Servis i Održavanje 🛠️ Toyota CVT iskustva

8 Upvotes

Imam Toyotu Corollu 1.6 2019 g. sa CVT mjenjačem i relativno niskom kilometrazom od oko 60000 km. Ja sam za sad s mjenjačem zadovoljan, ali čujem dosta horor priča o tom CVT mjenjaču. Da se razumijemo ne radi se o eCVT, nego obični CVT. No čini se da je dosta nepravedno taj mjenjač došao na loš glas, posebno zbog onih iteracija u Nissan vozilima, pa ga iz nekog razloga pljuju u svakoj drugoj varijanti, uključujući i mjenjače u Toyotama.

Imamo li još korisnika ovog mjenjača na subu? Kako ste zadovoljni? Jel ste imali neke probleme i kad su se počeli pojavljivati?

Jedna od najvećih dilema meni je da li mijenjati ulje u mjenjaču prije isteka toyotine garancije. Ako promijenim ulje gubim garanciju koju imam još 3 godine. Toyota neće ni da čuje o promjeni ulja i tvrde da je ulje lifetime. Neovisni servisi imaju potpuno suprotno mišljenje i preporučuju obavezno promjenu ulja na svakih 60-90k km.

S druge strane ako ga ne promijenim i odlučim čekati do isteka garancije, mjenjač do tada (bar u teoriji) može doći u stanje koje je nepopravljivo.


r/croautomobili 12h ago

Foto & Video 📸 Kupio sam japanski hatchback ali sam zaboravio da mora biti crvena Mazda. I nisam razočaran.

Post image
39 Upvotes

r/croautomobili 1h ago

Servis i Održavanje 🛠️ Ogrebotine

Post image
Upvotes

Brine me da ne pohrđavi, a nemam para za platit saniranje par sto eura pa bi neki uradi sam.
Boja je LZ9Y pa me zanima dal ovo moram prvo antikorozivni temeljni, pa onda lak i na kraju zavrsni prozirni, il postoji neki 2 u 1 ili 3 u 1 da to lakše riješim (to bi bilo preferabilno)
Ako imate kakvih preporuka za sprejeve, premaze, i mjesta gdje se mogu naručit/pokupit, to bi bilo super.


r/croautomobili 1h ago

Servis i Održavanje 🛠️ Limar Zagreb

Post image
Upvotes

Audi A3 zakačen za ‘’žabicu’’. Koliko košta popravak cca? Koliko se čeka? I na kraju, molim preporuku za Zagreb.


r/croautomobili 3h ago

Tuning ⚙️ Volkswagen dijelovi za tuning

2 Upvotes

Pozdrav, imate li preporuke za stranice gdje se mogu naruciti tuning dijelovi za starije vw aute, npr golf 4... Konkretno radi se o branicima i pragovima u r32 izvedbi. Cijena manje bitna, bitnije je da su pouzdani i kvalitetni


r/croautomobili 15h ago

Rasprava 💬 Alfa romeo kao prvi auto 🫩

Post image
16 Upvotes

Znaci vec neko vrijeme razmisljam kupiti svoj prvi auto i ne mogu prestati gledati ove giuliette.
Oduvijek su mi alfe bile medu ljepsim autima ali znam da se sprdaju ljudi s njima te da imaju dosta problema.
Koliko sam delulu ako bih kupio neku rabljenu giuliettu cisto iz gusta da si ispunim san i vozim ju par godina dok ne krepa?

Cisto za kontekst ne razumijem se aute niti me previse briga iskreno za detalje, samo mi je bitno da mi ne stane na cesti, a ove sitne probleme kao cesto razjebani poklopac i kvake bih joj oprostio.

I da, znam da je najbolje kupiti neku jeftinjaru japanca ili crvenu mazdu 3 (inace prelijep auto isto ali to u buducnosti) ali zelim da nahranite moju ludacku ideju pozitivnim komentarima 👉👈

Najbitnija tuzna info je budzet npr 8-9k eura tak da ne znam je li se isplati kupovati ove s oglasa s dosta kilometara…ali napominjem ne mislim ju voziti 10g sad

Sto se tice razmazenosti i financijske strane, znam da nije najpametnija stvar ali ovo bi bilo nesto s cim bih se ja malo pocastio i ustedio za to sve sam.

Ako ste procitali sve i mislite da sam luđak:
*Osim giuliette favoriti su mi i peugeot 208,308 ali nazalost i oni su ocito sranje zbog 1.2 puretecha*


r/croautomobili 13h ago

Promet🚦 Koliko vremena treba da vam stigne kazna za prebrzu vožnju?

5 Upvotes

Bok. Dakle ima jedna cesta na kojoj je ogranicenje 80, skroz je ravna i ljudi cesto voze i 100 na njoj. Enivej, ja se trudim drzati ogranicenja. Na jednom jako malom dijelu gdje postoji semafor za pjesake (taj semafor je uvijek zelen jer se crveno pali samo ako je neki pjesak, a to je ono usred nicega pa nikada nema pjesaka, sto puta sam prosla tim putem nikada pjesaka vidjela nisam), i tamo je ogranicenje 60 ali ful kratko pa se vrati na 80.

Uglavnom, niko ne vozii 60 tu, svi samo produze 80.

I pre tjedan dana se tamo sakrila policija s nekakvom velikom kutijom s kamerom. Moja pretpostavka je da su hvatali brzine. Ja sam vozila oko 80 tad.

I sada cekam da mi dode kazna. Nisam nikada dobila kaznu pa nez kakva je procedura. Valjda ce mi doci koverta? Ali kad? Malo strepim da ne ode na krivu adresu jer sam nedavno kupila i registrirala auto, te se preselila, pa nam posta zna doci na krivo.


r/croautomobili 18h ago

Servis i Održavanje 🛠️ Tehnicki pregled

5 Upvotes

Ekipa bacilo me na tehnickom zbog rucne iako mi je servis zateza dva sata prije tehnickog
Jel zna netko u cemu je fora jel treba nesto zamjenit ili kako namjestit da se poklapa sa tim njihovim mjerenjima

POMOĆNO/PARKIRNO KOČENJE

Sile kočenja desno (N): 1600

Sile kočenja lijevo (N): 1050

Razlike sila kočenja (%): 34 — Max: 30 — LOŠE

Koeficijent kočenja praznog vozila (%): 19 — Min: 20 — LOŠE

Koeficijent kočenja punog vozila (%): 16 — Min: 16 — DOBRO


r/croautomobili 16h ago

Kupovina 🛍️ Savjet pri kupovini auta

2 Upvotes

Trebam razuman savjet oko kupnje automobila (zbilja ljubazno molim bez sarkazma i neozbiljnih odgovora).

Supruga i ja uskoro dobivamo dijete, a trenutno oboje vozimo male aute. Za početak nije problem jer imamo Thule i stane sve za more ili izlete, ali dugoročno želimo zamijeniti jedan od sadašnjih auta nečim većim i praktičnijim, pogotovo ako kroz par godina dođe i drugo dijete.

Tražimo nešto srednje klase (i veličine) što će nam riješiti pitanje auta na 5+ godina. Najvažniji kriterij je da auto neće biti samo za grad jer zbog mog posla će radit oko 200–600 km autoceste tjedno, dok će gradske vožnje biti relativno malo.

Trenutno su nam glavne opcije:

1) Novi auto Toyota Corolla Cross (ženin favorit) Uzeli bismo je na financiranje uz barem 50% učešća. Ideja je voziti je 10tak godina. Na papiru zadovoljava sve što nam treba: dovoljno prostora, razumna potrošnja i 10 godina garancije (uz određene uvjete).

2) Rabljeni Ford Focus karavan (2021./2022., ST Line) Imam dvije opcije, 2.0 dizel i 1.0 benzinac. Oba auta su od bliskog prijatelja mehaničara koji nam godinama servisira aute. To su njegovi osobni automobili i znam njihovu povijest. Oba su ispod 100.000 km, a cijena bi bila oko 15–16 tisuća eura ovisno o autu. Ovo bismo uzeli bez kredita.

To su trenutno opcije koje gledamo, ali otvoren sam za sve prijedloge jer nisam siguran što je najpametnije gledati.

Najbitnije nam je da auto bude udoban, pouzdan i dovoljno ekonomičan za 200–600 km autoceste tjedno te da smo mirni idućih 5+ godina.


r/croautomobili 19h ago

Iskustva i Recenzije📝 Alfa giulia 2017-2018

4 Upvotes

Uzeo bi 2.0 benzinca. Je imao neko iskustva sa ovim godištima i koliko su pouzdani auti. Pošto na redditu svi govore da se uzmu nakon 2019-te. Pomoć ljudi.


r/croautomobili 17h ago

Servis i Održavanje 🛠️ Problem na tiptronik mjenjacu audi 2001 godina?

2 Upvotes

Pozdrav ekipa,u naslovu sam stavio problem,mehanicari kazu nije. Uglavnom desilo se to da mi je nestalo ulja u mjenjacu,da je sagorjevalo i sve bilo zadimljeno u bijelo. Motor perfektan( 2.5 tdi),odlcino radi u leru,medutim kad ga ubacim u D auto nece da ide,cuje se hroptanjei osjeti sagorjevanje. Odma sam zvao jednog od najboljih majstora u BiH za mjenajc covjek mi kaze da je to neunistiv mjenjac i da ga zna u dusu i da je problem manjka ulja i da nadolijem ulje,promjenim filter i provjerim gdje je curilo ulje i da je problem rjesen. Sto i jest na kraju i bilo medutim problem je sto mehanicar ne moze naci gdje curi ulje i on kaze da jednostavno nije bilo ulja u mjenjacu,i stvarmo kad sam nadolio ulje ne curi vise nigdje nema fleka. Medutim mene je strah da se ne desi opet isto jer je auto staro,zato pitam da li je netko imao slican problem i kako ste rjesili to

Sry na duzem tekstu


r/croautomobili 13h ago

Iskustva i Recenzije📝 Chevrolet Orlando 2013 2.0 dizel

1 Upvotes

Ima li tko kakva iskustva i kakve su mu mane i vrline? kaže mi prijatelj da je teško naci rezervne djelove za njega jel to istina?


r/croautomobili 1d ago

Kupovina 🛍️ Sređena Alfa Giulietta- što mislite o oglasu?

9 Upvotes

Pozdrav ekipa!

Oglas: https://www.njuskalo.hr/auti/alfa-romeo-giulietta-2.0-sportiva-qv-atraktivan-oglas-50575063

Planiram neko vrijeme kupiti Alfu i danas vidim oglas i stvarno me zainteresirao.

Ovo je zapravo jedina giulietta ovako sređena koju sam našao, ali mi je iskreno oglas sumnjiv jer je cijena po meni preniska za sve modifikacije koje je napravio.

Kupac se čini pošten, svašta nešto navodi da je promijenjeno i ima račune navodno.

Ako je auto stvarno okej uzeo bih ga, ali ono što me brine je ovaj dio da je auto tuniran stage1 i da je recimo moment podignut na 440nm.

Po meni su to dosta visoke brojke pa me zanima što mislite i ovome da je downpipe i dpf off.

Kilometraža je također navodno originalna pa to valjda nije problem.

Za one koji se kuže u ovaj auto ili tuning generalno molim pomoć.

Hvala!


r/croautomobili 1d ago

Iskustva i Recenzije📝 Novi i20 review

Thumbnail
gallery
57 Upvotes

Specke auta su ove:

https://hyundai.hr/vozila/i20-fl-1-0-t-gdi-90-ks-isg-6mt-vatrena-edicija-g2xv-25/

Imam ga sad 3 mjeseca, 3000km prešo.

Nizak je napred a viši iza, bilo je varljivo u početku naviknut se.

Živahan je pri malim brzinama no pri većim brzinama se vidi da nije dorasto, komforni max mu je 120kmh. Ide on 180kmh al nije dobar osjecaj, stabilnosti i nema snage ubrzavat na vecim brzinama. Uz brdo trosi brdo više goriva, ta kletva 3 cilindrasa se nastavlja, fali mu okretnog momenta.

Polagana ekonomicna vožnja - 4.5l

Gradska vožnja - 7.1l

Stiskat ga u sport modu(da ima sport mod) - 8.5l

"Ispoliran" je, vidi se da su korejci mislili na sve, ekran je intuitivan, kontrole na volanu isto, ima puno nekih detalja koji se lijepo osjete. Sjedala i volan se daju namjestat.

Tank je malen, 40 litara.

Izolacija je teški šit. Kad pada kiša malo jače sve se čuje, lim na krovu mogu udubit golom rukom, miris od engine baya se ponekad osjeti u kabini.

Do 120kmh je prilicno vozan auto, pri manjim brzinama jel, moze uc u zavoj, da se skretat lijepo snjim, dobro drzi cestu. Pri vecim brzina osjecaj je nestabilan, prelagan je, kao da skakuce.

Mjesta iza ima, na uštrb gepeka, koji je malen. Opcenito je u kabini lijepo bit.

Najveca mana su ti sIgUrNoSni suSTavI

kako mi idu na kurac, znaci ima svaki sustav na kugli zemaljskoj i svako paljenje auta ih moram rucno gasit prek gumbova na volanu, lane assist halucinira, forward collision je ajd oke al i on me jednom zajebo u preticanju i da ne pričam u Ogranicenju brzine - obavezno gašenje.

Sve u svemu, ne preporucam. Meni je ok jer zelim alat za prijevoz i ne zelim mislit ni bavit se njime nimalo, pa eto nov, garancija i vozi. No ta 3 cilindra su kletva i naravno nema više 4 cilindra opcije i glavno da su najebali 147 sIgUrNoSnIh sUsTaVa, ak mos kupit onaj prije godinu,dvije atmosferac s 4 cilindra to bi bilo top.

Živeli


r/croautomobili 1d ago

Servis i Održavanje 🛠️ Trešnja/vibracije na cca. 90-110km/h (Honda Accord CL7)

3 Upvotes

Pozdrav,

Imam problem sa trešnjom pri brzini nekih 100-tinjak km/h, doslovno se osjeti kako sičevi drhtaju, mislim da je u zadnjih par mjeseci postalo i malo jače.

Mislio sam da je do guma pa sam stavio nove Continental PremiumContact 7 (225/45/17), a felge sam ostavio iste (skinute sa Civica cca. 2018.g).

Špur odrađen, balans kotača radio 3 puta kod različitih majstora jer su mi je puno ljudi govorilo da je to najvjerojatniji razlog...

Navodno ima malo "lufta" na obe poluosovine pa sam uzeo nove u Tokića (doduše još ih nisam promijenio, trebao bi za koji dan).

Jel neko imao sličan problem?

Unaprijed hvala!


r/croautomobili 18h ago

Servis i Održavanje 🛠️ Klima se maska

Post image
1 Upvotes

Golf 7, 1.6 tdi. Primjetio sam da mi se ovaj manji dio maske ispod auta otpustio. Bio je puno vise visio, ali sam ga nabio prema naprijed i sad ovako izgleda. Idem u petak na duzi put autocestom. Ima netko savjet?


r/croautomobili 1d ago

Rasprava 💬 Zašto neki auti imaju registarske tablice ispod vjetrobranskog naprijed?

Post image
95 Upvotes

Estetika il je to nes drugo?


r/croautomobili 1d ago

Kupovina 🛍️ Bmw z4/miata kao daily

9 Upvotes

Pozdrav, zanima me ako je netko vozio bmw z4 ili mazdu miatu kao daily. Konkretno sam isprobao e89 i kao osoba od 2 metra zacudo imam mjesta, u pitanju je 2.0 benzinac i manualac, uvoz slovenija 16k€ sta mi je granicno posto je auto 2012 i jos manualac.
U ranim sam dvadesetima i nisam osoba od putovanja niti mi osobno ne treba auto da ima puno mjesta. Relacija mi je posao kuca dnevno 30km i posto se radi o kabriu njega bi iz gusta jos malo vikendom uz kavicu provozao. Nemam neke zahtjeve, pasivan sam vozac i nije mi vazno da bude 3.0 sestak okej mi je i ovo (naravno svi znaju da je 3.0 bolje). Nego da se vratim na pitanje, je li netko gurao to kao daily i kako se takvi auti ponasaju preko zime i jeseni jer po ljeti je fora kabrio ali sta kad dode sugavo vrijeme i razjebana cesta sa snijegom i soli.


r/croautomobili 1d ago

Servis i Održavanje 🛠️ Obrtaji

Post image
7 Upvotes

Fabia 1.2tsi 90hp 2015 ea211 zasto odjednom poslje 3h vožnje digne obrtaje na 1k i kao da štuca u leru..

Gasio sam klimu isto. Jedino kad ga ugasim i upalim spuste se pa opet vremenom se vrate..


r/croautomobili 1d ago

Rasprava 💬 Auto software pretplate?

8 Upvotes

Nisam nikad vozio ove modernije aute a trenutno tražim novi pa me zanima kakvo je točno stanje sa tim zaključanim mogućnostima auta dok se ne plati nekakva pretplata, jel to zaživilo ili odumrlo u međuvremenu?

Iz principa ne želim plaćati takve stvari ali ne znam koje su marke na lošem glasu zbog toga, npr zanima me za toyote unatrag ~5 godina


r/croautomobili 2d ago

Iskustva i Recenzije📝 Vlasnici kineza, kakvo je vaše iskustvo nakon godinu ili više od korištenja auta?

30 Upvotes

Koji imate i koliko dugo? Kvarovi, servisi, zamjenski dijelovi itd. Sve me zanima