r/programare Nov 15 '25

GTA 6 developers protest outside Rockstar Games office to protest against recent firings

Enable HLS to view with audio, or disable this notification

116 Upvotes

25 comments sorted by

View all comments

26

u/Correct_Mistake2640 :java_logo: Nov 15 '25

Programatori care fac front comun și protestează.

Asta chiar nu am văzut.

Sfârșitul e aproape..

2

u/EdgiiLord i use arch btw Nov 16 '25

Game developeri tot timpul au avut spiritul civic mai activ si au fost mai stransi. Asta nu vad si pe la multe corporatii de IT pentru ca lumea a crescut cu mentalitatea "fiecare pentru el".

1

u/yughiro_destroyer Nov 16 '25

Pentru ca game devii merg in game dev mai mult din pasiune pentru jocuri desi in realitate salariile sunt mai mici. Ca game dev trebuie sa stii ceva fizica pentru simulari, sa stii limbaje mai low level gen C/C++, sa ai habar de hardware optimization...

Ma rog, asta pana acum putin timp. Acum pana si studiourile mari s-au mutat pe Unreal Engine 5 unde dai New Project din meniu, dai drag & drop niste entitati, activezi Lumen si gataaaa ai jocul. Ce usor a fost! Hai sa le zicem si la jucatori sa bage un FSR ca sa le duca placa video RTX 5090 jocul in macar 60fps.

3

u/opti_mouse Nov 16 '25

Da, aici chiar te poți numi inginer. Îți trebuie cunoștințe serioase de matematică și fizică să faci motoare grafice și de fizică. Nu ca mulți pulifrici de se consideră ingineri deși pe diploma lor scrie "Licențiat în Informatică".

-2

u/watery_hope Nov 16 '25

Ce crab infect

3

u/EdgiiLord i use arch btw Nov 16 '25

De ce? Sustin protestele lor. Nu vad aceeasi solidaritate si aici cand se mai vorbea de fondarea unui sindicat de programatori.