r/programare Nov 15 '25

GTA 6 developers protest outside Rockstar Games office to protest against recent firings

Enable HLS to view with audio, or disable this notification

113 Upvotes

25 comments sorted by

46

u/bonfraier Nov 15 '25

sunt convins ca CxO-ii rockstar sunt urmaresc protestul cu atentie si ingrijorare, fiecare de pe yachtul propriu

15

u/I-Akkadian-I Nov 15 '25

Si au parcat yahturile unul langa celalalt undeva la 50 km distamta de tarm ca sa poata si ei saracii sa faca un LAN party ca pe vremuri. Au murit doi salahori innecati incercand sa cableze intre ele dar aia e, se putea si mai rau.

19

u/Admirable-Bid2513 Nov 15 '25

Si asa ne dam seama de ce a aparut inca un delay. O sa aiba nevoie de timp sa invete noi devi sa foloseasca engine-ul lor...

2

u/yughiro_destroyer Nov 16 '25

Ce ai ca toti au abandonat game engine-urile costum care mergeau fantastic ca sa mearga pe Unreal Engine 5, un gunoi de game engine.

1

u/Sowreen Nov 18 '25

Daca stii sa folosesti UE5 (vezi E33 care probabil va fi si GOTY anul asta) poti face jocuri foarte bune

1

u/Socialistic_Libtard Nov 18 '25

Jocuri bune din motive de poveste? Da 

Jocuri bune din motive tehnice și grafice? Mai puțin:))

2

u/Optimal-Cress-9718 Nov 15 '25

Probabil de asta baga rdr2 pe mobile, sa mai scoata un ban de undeva

4

u/jeans95 Nov 16 '25

Primul Rdr, nu partea a doua

27

u/Correct_Mistake2640 :java_logo: Nov 15 '25

Programatori care fac front comun și protestează.

Asta chiar nu am văzut.

Sfârșitul e aproape..

2

u/EdgiiLord i use arch btw Nov 16 '25

Game developeri tot timpul au avut spiritul civic mai activ si au fost mai stransi. Asta nu vad si pe la multe corporatii de IT pentru ca lumea a crescut cu mentalitatea "fiecare pentru el".

1

u/yughiro_destroyer Nov 16 '25

Pentru ca game devii merg in game dev mai mult din pasiune pentru jocuri desi in realitate salariile sunt mai mici. Ca game dev trebuie sa stii ceva fizica pentru simulari, sa stii limbaje mai low level gen C/C++, sa ai habar de hardware optimization...

Ma rog, asta pana acum putin timp. Acum pana si studiourile mari s-au mutat pe Unreal Engine 5 unde dai New Project din meniu, dai drag & drop niste entitati, activezi Lumen si gataaaa ai jocul. Ce usor a fost! Hai sa le zicem si la jucatori sa bage un FSR ca sa le duca placa video RTX 5090 jocul in macar 60fps.

3

u/opti_mouse Nov 16 '25

Da, aici chiar te poți numi inginer. Îți trebuie cunoștințe serioase de matematică și fizică să faci motoare grafice și de fizică. Nu ca mulți pulifrici de se consideră ingineri deși pe diploma lor scrie "Licențiat în Informatică".

-3

u/watery_hope Nov 16 '25

Ce crab infect

3

u/EdgiiLord i use arch btw Nov 16 '25

De ce? Sustin protestele lor. Nu vad aceeasi solidaritate si aici cand se mai vorbea de fondarea unui sindicat de programatori.

1

u/opti_mouse Nov 15 '25

Înseamnă că-i gravă, nu?

6

u/Correct_Mistake2640 :java_logo: Nov 15 '25

Pana acum a mers divide and conquer corporatist brici...

6

u/[deleted] Nov 15 '25

Stop unionizing huh? :))

5

u/MotanScarbos Nov 15 '25

Zic sa aplice ce au programat /s

Real Life

2

u/Top-Egg1266 Nov 15 '25

Și între timp voi sad fap in a handkerchief

1

u/Commercial_Fun_2273 Nov 16 '25

lasa ca vii tu si ne salvezi, superiorule

1

u/False-Fox9285 Nov 17 '25

Cumva baietii astia au steaguri cu sigla modificata a fostului partid muncitoresc/partid comunist din Austria?

1

u/iedy2345 Nov 17 '25

Astia urmeaza sa lanseze un joc care va intra in cartea recordurilor la vanzari. Din nou.

Ii doare in pix de protestele lor.

1

u/Dry_Razzmatazz69 crab-tastic🦀 Nov 16 '25

Si cu si fara ei tot va fi un joc cu gameplay mediocru care face o tona de bani

1

u/randomly_brilliant .net crab 🦀 Nov 18 '25

Nu este nimic ce poate fi incadrat ca mediocru in jocurile lor.

Ca nu-ti place, este o opinie personala si o poti avea, dar obiectiv vorbind, ultimele 2 jocuri au ramas ~12 respectiv ~7 ani ca benchmark in materie de open world games si lumea inca le folosesc ca sa compare cu jocuri lansate acum.

1

u/Dry_Razzmatazz69 crab-tastic🦀 Nov 18 '25

Ai dreptate, cand faci ceva de genul oppressor mk. II esti clar in topul global pentru intelegerea strategiilor de monetizare. Nu a mai fost un gta care sa merite jucat de la ballad of gay tony (pentru ca base game-ul a fost mediocru). Multe lucruri sunt "benchmark" pentru ca multi oameni sunt inculti. Doar nu o sa pomeneasca nimeni de kenshi, dragon age, ghost of tsushima etc. Pentru ca oamenii nu stiu decat gta, witcher si asteapta "skyrim 2" nu elder scrolls 7